Wpisy z: Grudziyń 2012
Radosnych Godōw!
Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków SONŚ – relacja
W sobotę, 15 grudnia, zwołaliśmy pierwsze Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej. Powodem zwołania była konieczność wprowadzenia zmian statutowych, jako odpowiedź na dynamiczny rozwój organizacji. Nadesłano już ponad 900 deklaracji i dalsze działanie SONŚ bez możliwości tworzenia kół terenowych oraz zwoływania zebrań delegatów mogłoby się okazać w niedalekiej przyszłości trudne do ogarnięcia. Wśród zgromadzonych członków w rudzkim kinie Patria nie zabrakło także znanych osobistości w SONŚ: posła Marka Plury oraz Jerzego Ciurloka.
Na początek prezes SONŚ, Justyna Nikodem, krótko podsumowała pierwszy rok działalności. Poinformowała o zrealizowanych projektach i pochwaliła się pierwszym wydawnictwem SONŚ, czyli „Listami z Rzymu” w ramach serii CANON SILESIAE.
Następnie wybrano przewodniczącego zebrania oraz sekretarza. Zostali nimi odpowiednio Piotr Długosz i Dariusz Dyrda. Piotr Długosz przekazał informację o wniosku kasacyjnym, jaki wystosowała opolska prokuratura przeciwko prawomocnej rejestracji Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej. Jednocześnie uspokoił zebranych, że po analizie treści pisma powinniśmy być spokojny o utrzymanie w mocy naszej rejestracji.
Kolejnym punktem było nadanie honorowego członkostwa mecenasowi Józefowi Fox, który reprezentował SONŚ w trakcie rozprawy apelacyjnej w Sądzie Okręgowym w Opolu.
Potem nastąpiła część formalna, czyli przedstawienie proponowanych zmian w statucie SONŚ. Wybrano komisję skrutacyjną w składzie: Jan Lubos, Piotr Przyklenk, Wojciech Glensk i Roman Knopp. Przedstawiono proponowane punkty zmian statutowych. Piotr Długosz poprosił także, aby skupić się na tym zebraniu tylko na tymi propozycjami, które zostały już przeanalizowane pod względem zachowania spójności statutu. Zaproponowano utworzenie komisji statutowej, które po przyjęciu zaproponowanych zmian, przeanalizuje wszelkie propozycje, jakie zostaną zgłoszone przed kwietniowym Walnym Zgromadzeniem Delegatów. Dariusz Dyrda zgłosił wniosek formalny, aby dyskutować tylko propozycje, jakie zostały zgłoszone w wersji rozesłanej członkom przed NWZC. Wniosek został przyjęty większością głosów. Wszystkie zaproponowane zmiany zostały przyjęte, a najdłuższa dyskusja toczyła się przy wprowadzeniu punktu ograniczającego kadencję prezesa do 2 kadencji. Jednak także ona została przyjęta przy 5 głosach sprzeciwu.
Następnym punktem były wolne wnioski połączone z planami na 2013 rok.
Poseł Plura zreferował stan prac sejmowych nad uznaniem śląskiego jako języka regionalnego. Korzystając z okazji złożył już wszystkim członkom życzenia bożonarodzeniowe oraz podziękował założycielom SONŚ za konsekwentną i spokojna postawę, która doprowadziła do rejestracji stowarzyszenia. Poseł Plura zakupił też 50 egzemplarzy „Listów z Rzymu”, aby obdarować nimi członków sejmowej komisji ds mniejszości narodowych i etnicznych.
Marek Nowak przybliżył zebranym akcję „Gŏdōmy po ślōnsku”, którą realizuje Fundacja Silesia i Pro Loquela Silesiana.
Piotr Długosz poprosił wszystkich, aby w styczniu w swoich miejscowościach pamiętać o ofiarach tragedii górnośląskiej.
Wielu członków SONŚ pytało także o innych członków stowarzyszenia z terenu ich miast czy powiatów, aby zacząć od zaraz tworzyć koła.
Dariusz Dyrda zgłosił do przyjęcia treść życzeń bożonarodzeniowo-noworocznych do braci Polaków.
Justyna Nikodem kończąc obrady złożyła wszystkim życzenia spokojnych świąt i zaprosiła do współdziałania w roku 2013.
PS. Większość osób była pozytywnie zaskoczona, że całe zebranie było prowadzone po śląsku.
Józef Fox honorowym członkiem SONŚ
Na sobotnim Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Członków Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej nadano tytuł pierwszego honorowego członka SONŚ. Został nim mecenas Józef Fox, który reprezentował nasze Stowarzyszenie na rozprawie apelacyjnej.
Józef Fox dziękując za wyróżnienie, zapewnił o dalszej pomocy, gdyż czyni wszystko jako Ślązak z potrzeby serca.
Jednocześnie Józef Fox udostępnił treść swojej odpowiedzi na apelację prokuratorską, dzięki której od września jesteśmy pierwszą zarejestrowaną organizacją ze słowami narodowość śląska w nazwie i statucie.
Zainteresowanym udostępniamy link do tej odpowiedzi: http://slonzoki.org/files/OdpApelFox.pdf
Skarga kasacyjna na rejestrację SONŚ
Opolska Prokuratura Okręgowa wniosła skargę kasacyjną od prawomocnego postanowienia Sądu Okręgowego w sprawie rejestracji Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej.
W skardze Prokurator Okręgowy podnosi m.in., że rejestracja SONŚ jest niezgodna z artykułem 32 Konstytucji RP z 1997r., bo może gwarantować Ślązakom prawo omijania 5% progu wyborczego. Pragniemy przypomnieć Prokuraturze, że od 2011 w Polsce obowiązuje nowy kodeks wyborczy, który mówi, że o zwolnienie z progu 5% mogą ubiegać się jedynie mniejszości narodowe. Tymczasem zgodnie z Ustawą o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym Ślązacy mogą ubiegać się jedynie o status mniejszości etnicznej. Co więcej, klarowna definicja podziału na mniejszości narodowe i etniczne w tej ustawie jest zgodna z ogólnoeuropejską wykładnią w tej materii. Nie ma więc najmniejszej możliwości, aby Ślązacy kiedykolwiek mogli ominąć 5% próg wyborczy.
A wracając do rzekomego naruszania 32 artykułu konstytucji, który przypomnijmy brzmi:
- Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.
- Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.
Dziwnie brzmi ta równość wobec prawa przy konsekwentnym odmawianiu osobom narodowości śląskiej prawa do zrzeszania…
Co wniosek kasacyjny oznacza dla SONŚ? Jeśli mielibyśmy być złośliwi, to napisalibyśmy: dodatkową reklamę. Uważamy, że skarga kasacyjna w tej postaci nie ma szans na powodzenie w Sądzie Najwyższym. Do ogłoszenie werdyktu przez SN pozostajemy nadal legalnie działająca organizacją. I tak naszym zdaniem pozostanie, bo kolejnej przegranej w Strassburgu władze RP chyba nie będą ryzykować.
Rada Górnośląska u Rzecznika Praw Obywatelskich
Organy Państwa Polskiego wciąż odmawiają uznania Ślązaków za mniejszość etniczną. Po licznych, nieskutecznych próbach zwracania do różnych instytucji RP, Rada Górnośląska postanowiła złożyć skargę do ostatniej instytucji dającej szanse na zmianę prawa.
W odpowiedzi na tą skargę, Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Irena Lipowicz zaprosiła do Warszawy przedstawicieli organizacji zasiadających w Radzie Górnośląskiej.
W delegacji reprezentującej osoby narodowości śląskiej w stolicy 3 grudnia wzięli udział: Jan Czogała (Związek Ślązaków), Rafał Adamus (Pro Loquela Silesiana), Jerzy Ciurlok (rzecznik Rady Górnośląskiej i członek SONŚ) oraz Wojciech Glensk (członek SONŚ, reprezentant osób narodowości śląskiej z woj. opolskiego). Spotkanie trwało około godziny, a poruszane kwestie były bardzo konkretne i rzeczowe.
W odpowiedzi na przedstawione przez przedstawicieli Rady Górnośląskiej argumenty, Pani Rzecznik wyraziła potrzebę zaznajomienia się z dokumentami organów państwa polskiego, które odmawiały wpisania Ślązaków do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych.
Zwróciła uwagę na niezbędną wnikliwą analizę decyzji tych instytucji, przy pomocy specjalistów RPO, konstytucjonalistów oraz zewnętrznych ekspertyz.
Uzgodniono też kolejne spotkanie na przełomie stycznia i lutego 2013, podczas którego będzie można skupić się w sposób szczegółowy nad problemem tak by móc wypracować jak najbardziej rzetelne stanowisko.
oprac. Wojciech Glensk