Wpisy z: Czyrwiyc 2013

Są legitymacje (wykŏzki)

Dzisiaj otrzymaliśmy pierwszą partię legitymacji. Do 4 lipca można odbierać je osobiscie w Katowicach u Rafała Szymy (+48 / 602 328 983). Po tym terminie zostaną one wysłane pocztą.

Jednocześnie przypominamy, że każdy członek SONŚ może otrzymać legitymację po jednorazowym przelewie 10 złotych (jeśli wysyłka ma być na terenie Polski) lub 15 złotych (jeśli wysyłka ma być poza granice RP) na konto naszego stowarzyszenia.

Legitymacje będą drukowane gdy uzbiera się kolejna grupa m.in. 50 osób.

Konto dla wpłacających z Polski:

68 1540 1229 2055 4605 8438 0001

Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej

ul. Wodna 9, 46-045 Kotórz Mały:

Tytułem: legitymacja lub wykŏzek

 

 

Konto dla wpłacających z kont zagranicznych:

IBAN: PL 68 1540 1229 2055 4605 8438 0001

SWIF-Code: EBOSPLPW

Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej

ul. Wodna 9, 46-045 Kotórz Mały:

Tytułem: legitymacja  lub wykŏzek

Nazwa banku: BOŚ Bank o/Opole

Rada Górnośląska w sprawie kongresów PO i PiS

Szanowny Panie Premierze, Szanowny Panie Prezesie,

Panów partie wybrały nasz region na miejsce korespondencyjnego pojedynku, który stoczony zostanie w sobotę 29 czerwca. Podobnie jak w przypadku wielu poprzednich wizyt prominentnych polityków na Górnym Śląsku, padnie wiele ciepłych i krzepiących słów pod adresem tej ziemi i jej mieszkańców. Zostaniemy zapewnieni o niezmiennej trosce o naszą przyszłość i nasz dobrostan. Nie chcielibyśmy jednak, by zwyczajowa w takich sytuacjach kurtuazja przesłoniła kwestie istotne dla naszej społeczności. Dlatego, jako Rada Górnośląska reprezentująca kilkanaście organizacji działających w regionie i na rzecz regionu, oczekujemy od Panów ugrupowań ustosunkowania się do poniższych kwestii. Tak, by górnośląscy wyborcy dysponowali wiedzą, która może mieć istotny wpływ na ich preferencje i decyzje.

  1. Samorząd – największy inwestor w Polsce – wskutek notorycznego przekazywania mu kolejnych zadań bez źródeł finansowania, dotknięty jest postępującym paraliżem. Grozi to gwałtownym zahamowaniem rozwoju całego państwa i poważnymi problemami z wykorzystaniem środków unijnych w perspektywie 2014-2020. Politycy powszechnie deklarują potrzebę dokończenia reform samorządowych. Jaki jest pomysł Panów partii na reformę samorządu? Jakie kroki i w jakim terminie zamierzacie Panowie podjąć, by rozwiązać ten palący problem?
  2. Kulejąca służba zdrowia z punktu widzenia obywatela stanowi jedną z podstawowych ułomności państwa. W województwie śląskim w pamięci mieszkańców bardzo dobrze zapisała się Śląska Regionalna Kasa Chorych. Dziś, zamiast powrotu do zdecentralizowanego modelu, reprezentowanego przez regionalne kasy, minister Bartosz Arłukowicz proponuje faktyczne wzmocnienie roli centrali. Czy i kiedy zamierzacie Panowie podjąć działania w celu przywrócenia mechanizmu zbierania składki zdrowotnej i częściowego stanowienia regulacji w regionach?
  3. W spisie powszechnym 2002 roku 173 tys. osób zadeklarowało narodowość śląską, natomiast 57 tys. posługiwanie się językiem śląskim. W spisie w roku 2011 było to już odpowiednio 847 tys. (w tym 436 tys. jako narodowość pierwszą, a 376 tys. jako jedyną) i 529 tys. obywateli. Czy i kiedy Panów partie zamierzają wyciągnąć wnioski z badania tożsamości obywateli Rzeczypospolitej, inicjując nowelizację Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych i języku regionalnym? Czy przewidujecie Panowie inną formę prawnego usankcjonowania narodowości śląskiej i języka śląskiego?
  4. Zgodnie z diagnozą socjologów, badających tożsamość młodzieży w województwie śląskim, śląskość związana jest dziś często z poczuciem wykluczenia, nie zaś z pozytywną identyfikacją z wartościami kulturowymi. Przyczyną tego stanu rzeczy jest brak edukacji regionalnej, przybliżającej owe wartości. Stanowi to problem dotyczący wszystkich regionów Rzeczypospolitej Polskiej, które w efekcie ujednoliconych programów nauczania, stają się pozbawioną świadomych gospodarzy ziemią niczyją. Czy i kiedy Panów ugrupowania podejmą kroki w celu wprowadzenia przedmiotu Wiedza o Regionie, ujętego w siatce godzin na każdym szczeblu kształcenia?

Liczymy na to, że udzielą Panowie konkretnych i wyczerpujących odpowiedzi na powyższe pytania. Jesteśmy przekonani, że wymaga tego szacunek dla mieszkańców regionu, który zapewne nie przez przypadek wybrany został na miejsce kongresów Panów partii.

Z poważaniem

13 organizacji członkowskich Rady Górnośląskiej

Powstała RADA PROGRAMOWA „Canon Silesiae – Ślōnskŏ Bibliŏtyka”

Miło nam poinformować, że zawiązała się Rada Programowa dla CANONU SILESIAE.

Rada zgłasza po wewnętrznych konsultacjach przynajmniej raz w roku teksty literackie, które mogą zostać wznowione bądź wydane po raz pierwszy w dwu seriach „Canon Silesiae”. Rada może inicjować spotkania z autorami, wpierać promocję wydanych pozycji.

Skład Rady Programowej „Canon Silesiae – Ślōnskŏ Bibliŏtyka” wydawanej przez Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej i Silesia Progress:

prof. dr hab. Jacek Lyszczyna (Katowice)

prof. dr hab. Wojciech Kunicki (Wrocław)

dr hab. Robert Rduch (Mysłowice, Katowice)

dr Mariusz Jochemczyk (Chorzów, Katowice)

dr Beata Giblak (Nysa)

dr Ilona Gwóźdź-Szewczenko (Wrocław, Nysa)

dr Rafał Biskup (Opole, Wrocław)

dr hab. prof. UŚ Zbigniew Kadłubek (Rybnik, Katowice) – przewodniczący

David Beneš (Frýdek-Místek)

red. Jarosław Gibas

red. Jerzy Ciurlok (Mikołów, Bytom)

 

Muzeum Śląskie – felieton Jerzego Ciurloka

Zachęcamy do wysłuchania felietonu Jerzego Ciurloka, rzecznika prasowego SONŚ, który został wyemitowany dzisiaj w Radiu Piekary w ramach stałej pozycji autora „Moje okno na Śląsk„, która ukazuje się w każdą środę o 16.45.

Tutaj można odsłuchać FELIETON.

SONŚ w sprawie Muzeum Śląskiego

Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej dziękuje dotychczasowemu dyrektorowi Muzeum Śląskiego Leszkowi Jodlińskiemu za trud włożony w tworzenie tego tak ważnego dla Śląska i oczekiwanego przez Ślązaków ośrodka, będącego w zamyśle centrum wiedzy o duchowej i materialnej kulturze naszej domowiny, ojczyzny, heimatu. Będziemy zawsze pamiętać to wszystko dobre, co Pan dla nas i Śląska uczynił. Jednocześnie wyrażamy ubolewanie z powodu nagonki jaką wobec Pana podjęła grupa politykierów, nie chcących się pogodzić z faktem, iż przeszłe wydarzenia na Śląsku nie odbyły się zgodnie ze scenariuszem, który z ich punktu widzenia byłby słuszny, lecz toczyły się własnym torem. Raz jeszcze zwyciężyło instrumentalne traktowanie Ślązaków, Śląska i naszych dziejów, jakże charakterystyczne dla postępowania metropolii wobec swych „zamorskich” terytoriów. Niestety, ofiarą tych poczynań padł człowiek, który widać nie zrozumiał, że nauka i wiedza ulega interesom politycznym i w żaden sposób nie chciał się im podporządkować. Zatem raz jeszcze gorąco dziękujemy za trud budowy Muzeum Śląskiego, za obronę jego apolitycznego charakteru, za wierność historii Śląska i jego mieszkańców.
Jednocześnie wyrażamy nadzieję, że wraz z odejściem dotychczasowego dyrektora nie zostanie zaprzepaszczona praca zespołu wybitnych naukowców, mająca na celu obiektywne i możliwie pełne ukazanie dziejów Górnego Śląska w muzealnej ekspozycji – po raz pierwszy od czasu, gdy nasza ziemia w XX wieku zaczęła przynależeć do państwa polskiego. Mamy nadzieję, że w kolejnej kadencji dyrektor Muzeum będzie gwarantem organizacji i działalności tej ważnej w aspekcie naukowym i społecznym placówki, na odpowiednio wysokim poziomie, dorównującym dotychczasowemu.

SONŚ, 18.06.2013

Delegacja SONŚ na Zgodzie

W dniu 15.06.2013 delegacja SONŚ wzięła udział w uroczystościach pod pomnikiem ofiar obozu koncentracyjnego Zgoda w Świętochłowicach.

W imieniu SONŚ pamiątkową wiązankę złożył przewodniczący koła w Rudzie Śląskiej, Leon Swaczyna.

KRS przyjął nowy statut SONŚ!

Krajowy Rejestr Sądowy przyjął zmiany stautowe wprowadzone na Walnych Zebraniach Członków w Rudzie Śląskiej (grudzień 2012) i Bieruniu (kwiecień 2013).

Jednolita wersja statutu do pobrania pod linkiem: http://slonzoki.org/files/statutSONS.pdf

Najważniejsze zmiany w statucie to wprowadzenie możliwości tworzenia kół terenowych oraz zmiana Walnego Zgromadzenia Członków na Walne Zgromadzenie Delegatów.

Mamy nadzieję, że usprawni to działanie naszej organizacji.

W chwili obecnej mamy 6 kół terenowych.

Po spotkaniu we Wrocławiu oraz zapowiedź kolejnych

W dniu 9 czerwca odbyło się we Wrocławiu kolejne spotkanie zainteresowanych tematyką Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej. Zebrani mogli między innymi dowiedzieć się od prof. Bogusława Czechowicza o zwołaniu pierwszego Sejmu Śląskiego we Wrocławiu w XV wieku a następnie udali się pod gmach, który był drugą siedzibą Sejmu Śląskiego (obecnie budynek NOT, fot. Sebastian Donat).

Ustalono również, że spotkania takie w lużnej atmosferze będą odbywac się zawsze w drugą niedzielę miesiąca we Wrocławiu, stolicy ŚLĄSKA, w Restauracji Armine, ul. Wojciecha Bogusławskiego 83 http://www.armine.com.pl/

Organizatorem spotkania jest Sebastian Donat. Podajemy telefon kontaktowy: 510 309 681 oraz maila: sebastian.donat@wp.pl

Kolejne spotkanie 14 lipca.

Relacja z III Marszu Gornoślonskij Identyfikacyje

W dniu 8 czerwca br. roku w Mysłowicach odbył się III Marsz Gornoślonskij Identyfikacyje. Marsz jak zwykle organizowała Ślonsko Ferajna jednakże tego roku patronat nad marszem objęła Rada Górnośląska skupiająca w swoich szeregach 13 śląskich organizacji. Trasa marszu, jak co roku wyznaczona była od Kąpieliska Słupna ulicą Stadionową, Oświęcimską, Krakowską, Szymanowskiego i Powstańców pod Urząd Miejski w Mysłowicach, gdzie odbyła się część oficjalna. O godzinie 15 00 uczestnicy marszu ruszyli w około 3 km drogę. Uformowała się przeszło 100 metrowa kolumna na czele udekorowane pojazdy – samochody, kuwady i motocykle tuż za nimi piesi uczestnicy. Kolumna poruszała się niosąc transparenty, banery i śląskie flagi głośno skandując hasła promujące śląską narodowość. Nad całością pieczę sprawował z niespożytą energią Szef Ślonskiej Ferajny Peter Langer. Poruszająca się kolumna spotykała się po drodze z dużym zainteresowaniem i życzliwością, a także z oznakami sympatii ze strony widzów i to tych pieszych jak i zmotoryzowanych. Uczestnicy marszu dotarli pod gmach Urzędu Miejskiego gdzie odbyła się część oficjalna. Pierwsze słowo wygłosiła z ramienia organizatorów marszu Mirella Dąbek, która przywitała uczestników. Wśród obecnych wymieniła członków Ruchu Autonomii Śląska, Stowarzyszeni Osób Narodowości Śląskiej, Towarzystwa Pro Loquela Silesiana, Związku Ludności Narodowości Śląskiej, przedstawiciela Rady Miejskiej w Mysłowicach i oczywiście dużą grupę członków i sympatyków Ślonskij Ferajny. Następnie Pani Mirella odczytała przesłanie marszu, po czym o głos poprosiła Przewodniczącego Rady Górnośląskiej Rafała Adamusa. Dalej głos zabrał w imieniu Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej Piotr Szczepaniok. Nie zabrakło też głosu Ruchu Autonomii Śląska, w którego imieniu wystąpił Lyjo Swaczyna zaś, jako reprezentant Rady Miejskiej w Mysłowicach wypowiedział się Radny Tomasz Wrona. Wszyscy przemawiający podziękowali organizatorom i z szacunkiem wypowiedzieli się o idei marszu podkreślili jego wagę dla kampanii o uznanie wszystkich postulatów, które przyświecają marszowi a są to:

  1. uznania Ślązaków jako mniejszość etniczną,
  2. uznania Śląskiej Narodowości,
  3. uznania Języka Śląskiego
  4. wprowadzenia w szkołach podstawowych i gimnazjach nauki o Górnym Śląsku,
  5. wprowadzenia śląskiej obok polskiej symboliki do urzędów i podwójnych tablic z nazwami miejscowości w języku polskim i śląskim,
  6. utworzenie na Górnym Śląsku w pełni samorządowego regionu, co będzie tożsame z koncepcją Europy Regionów, w jego historyczno-administracyjnych granicach.
III Marsz – fot. Krzysztof Spojda
Po tych przemówieniach w imieniu Ślonskij Ferajny przesłanie w języku angielskim do Rady Europy odczytał Peter Langer. Przesłanie to dotyczyło prośby o pomoc w dążeniach o uznanie Narodowości Śląskiej w Europie i w Polsce. Na koniec wystąpił Poseł ku Polskiymu Sejmowi Marek Plura, który podziękował uczestnikom za obecność i podkreślił, że marsz to: świadectwo autentycznego lokalnego patriotyzmu i przywiązania do symboliki, która buduje naszą więź społeczną. Ostatnim akordem marszu było wręczenie na ręce Posła Marka Plury petycji protestacyjnej do Premiera Donalda Tuska w związku z nieuwzględnienie w raporcie rządowy do Komisji Europejskiej mniejszości śląskiej, czyli świadomego fałszowania przez rząd wyniku GUS. Na tym oficjalna część marszu zakończyła się.

[PS]

Ślązacy na spotkaniu z przedstawicielami Rady Europy

W dniu dzisiejszym (7 czerwca 2013) przedstawiciele środowisk śląskich spotkają się w Krakowie z Komitetem Doradczym Konwencji Ramowej Rady Europy o Ochronie Mniejszości Narodowych.

Ślązaków reprezentować będą:

Marek Plura – poseł sejmu RP

Piotr Długosz – przedstawiciel Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej

Rafał Adamus – przedstawiciel organizacji językowych, przewodniczący Rady Górnośląskiej.

Grzegorz Kulik – członek SONŚ, twórca śląskiej wersji Facebooka, Google, administrator strony poslunsku.eu

Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej przygotowało wniosek z uzupełnieniem do oficjalnego III raportu RP, który to na 112 stronach dotyczących sytuacji mniejszości w Polsce nie wspomina ani słowem o kwestii narodowości śląskiej czy języku śląskim! Raport strony polskiej został przygotowany w grudniu 2012 roku, a więc po ogłoszeniu wyników spisu z 2011 roku. Nasuwa się pytanie, po co wydawać pieniądze podatników na spis powszechny, skoro władze RP w oficjalnym dokumencie przedstawianym Radzie Europy i tak „przeoczyło” ponad 800.000 osób deklarujących narodowość śląską?

Środowiska śląskie zostały jednak poproszone o uzupełnienie tego raportu o swoje stanowisko, gdyż już w II Raporcie Komitet Doradczy zalecał stronie polskiej podjęcie dialogu z osobami deklarującymi narodowość śląską i używającymi języka śląskiego.

Na dzisiejszym spotkaniu w Krakowie poseł Plura zreferuje stan prac nad nowelizacją ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym, który ma uczynić ze śląskiego drugi obok kaszubskiego język regionalny w Polsce. Rafał Adamus przedstawi tematy związane z kodyfikacją języka śląskiego, a Piotr Długosz zreferuje starania osób narodowości śląskiej o prawne uznanie w polskim systemie prawnym. Przekaże także oficjalne uwagi do raportu strony polskiej podpisane przez 6 organizacji śląskich. Wniosek został przygotowany w języku śląskim oraz angielskim. Pełna treść wniosku po śląsku pod linkiem: http://slonzoki.org/files/Komitet2013.pdf

A tutaj link do wersji angielskiej: ENGLISH VERSION

Przedstawiciele Rady Europy otrzymają także napisane po śląsku „Listy z Rzymu” Zbigniewa Kadłubka, gdzie posłowie w języku angielskim dotyczące Śląska i języka śląskiego napisał dr hab. Tomasz Kamusella.

Za przygotowanie śląskiej i angielskiej wersji raportu dziękujemy Grzegorzowi Kulikowi, Marcinowi Melonowi i Michałowi Kiesiowi.