Wpisy z: Mŏj 2013

III Marsz Górnoslons​kij identyfika​cyje – zaproszenie Ślōnskiej Ferajny

Stowarzyszenie Ślōnskŏ Ferajna serdecznie zaprasza na III Marsz GōrnoślōnskijI dentyfikacyje, który odbędzie się 08 czerwca 2013 roku (sobota) w Mysłowicach.

Spotykamy się o godz. 15.00 w Mysłowicach – Słupnej na ul. Stadionowej (parking naprzeciwko Muzeum Miasta Mysłowice i Centralnego Muzeum Pożarnictwa). Następnie przejdziemy ulicami: Oświęcimską, Krakowską i Szymanowskiego pod mysłowicki Urząd Miasta, gdzie odczytamy petycje dotyczące postulatów naszego marszu, tj.
> 1. uznania Górnoślązaków za mniejszość etniczną – uwŏżaniŏ Gōrnoślōnzŏkōw za miyńszość etniczno

> 2. uznania narodowości śląskiej – uwŏżaniŏ ślōnskij nacyje

> 3. uznania ślōnskij gŏdki za język regionalny – uwŏżaniŏ ślōnskij gŏdki za ȏfyn hajmatowŏ gŏdka

> 4. wprowadzenia w szkołach podstawowych i gimnazjach edukacji regionalnej – wkludzyniŏ we szulach grōntowych a gimnazyjumach hajmatowyj edukacyje

> 5. wprowadzenia śląskiej symboliki (flaga śląska i godło śląskie) – obok polskiej – w instytucjach administracji publicznej i samorządowej na terenie Górnego Śląska oraz dwujęzycznych nazw miejscowości – wkludzyniŏ ślōnskij symboliki (ślōnskŏ fana a ślōnski wapyn) wele polskij we amtach ȏfyn a samoreskirunkuwygo ferwaltōnga na Wiyrchnym Ślōnsku a dwugŏdkowych mianōw miyjscowości

> 6. utworzenie na Górnym Śląsku samorządnego regionu, co będzie zgodne ze współczesnymi regionalistycznymi koncepcjami jedności europejskiej, podkreślającymi jedność przy równoczesnym zachowaniu odrębności poszczególnych regionów i wspólnot – zrychtowaniŏ na Wiyrchnym Ślōnsku samoreskirunkuwygo regionu co bydzie przibadane ze spółczesnymi koncepcjami europejskigo ańchajta, sztrajchujōncymi ańchajta przi uchowaniu ȏsobności hajmatōw a spōlnotōw

W imieniu SONŚ zapraszamy także do udziału.

Ślōnskie powinszowania – zapraszamy do współtworzenia portalu

Jakiś czas temu otrzymaliśmy maila z pomysłem na zbieranie życzeń po ślōnsku na różne okoliczności. Uważamy to za ideę godną podchwycenia. Zapraszamy więc do współpracy. Bez Was ten pomysł nie ma szans na realizację.

Życzenia będą zbierane i udostępniane na stronie www.winszowanie.eu (strona w trakcie przygotowania), którą będzie administrował członek SONŚ z Rydułtów, Igor Wieczorek.

Prosimy wszystkim o przesyłanie znanych śląskich życzeń (na każdą okazję, jak geburstak, Gody, etc) na adres: karlik@winszowanie.eu

Nie jest ważne jak zapiszecie. Ważne, że poślecie! Będziemy starać się je publikować zarówno w wersji oryginalnej jak i ślabikorzowej.

Oczywiście zparaszamy także do korzystania z tej bazy przy okazji przygotowywania życzeń dla swoich bliskich.

Tworzymy tradycyjną mapę Górnego Śląska

Kolejny projekt Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej to realizacja pomysłu Romana Pawletty. Zaproponował on stworzenie mapy Górnego Śląska w historycznych granicach z tradycyjnymi śląskimi nazwami miejscowości.

Sukces projektu wymaga zaangażowania jak największej ilości mieszkańców Górnego Śląska, którzy najlepiej znają tradycyjne śląskie nazwy własnych miejscowości. Mapa ma zawierać nazwy wszystkich sołectw z terenu Górnego Śląska, a w przypadku miast, które powstały w ostatnim wieku z łączenia innych miejscowości (np. Ruda Śląska), także tradycyjnych nazw dzielnic.

Koordynowania projektu podjęli się Roman Pawletta (absolwent wydziału geografii na Freie Universität Berlin, pochodzi z Komprachcic w pow. opolskim, od 2 lat mieszka i pracuje w Kazachstanie) oraz Michał Plaza (absolwent wydziału geografii na Uniwersytecie Jagielońskim, pochodzi z Chorzowa, obecnie mieszka i pracuje w Pradze).

Śląskie nazwy znanych Państwu miejscowości prosimy zgłaszać na adres mailowy: slonsko.mapa@gmail.com

Koordynatorzy projektu przygotowali także stronę na FB: https://www.facebook.com/SlonskoMapa

Mapę ścienną Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej planuje wydać pod koniec 2013 roku. Mapa w wersji elektronicznej powstanie zapewne wcześniej. Jak szybko? To zależy od Państwa pomocy.

SONŚ ma rzecznika prasowego

Miło nam poinformować, że Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej ma od dzisiaj rzecznika prasowego. Zadania tego podjął się Jerzy Ciurlok, za co zarząd SONŚ serdecznie dziękuje.

Przypominamy, iż Jerzy Ciurlok to felietonista i prezenter radiowy, satyryk i humorysta, poeta, kolekcjoner i bibliofil. Od 1972 roku uprawia zawód dziennikarski. Przez ponad 30 lat w Radio Katowice. Od 1986 roku współtworzy „Kabaret Masztalskich”. Za swoją pracę dziennikarską wielokrotnie nagradzany. W 1994 jako jeden z dziesięciu dziennikarzy w Polsce otrzymał tytuł „Osobowość radiowa”. Od 2011 roku prowadzi w Muzeum Górnośląskim cykle spotkań „Rozbieranie Śląska” i „Galerię Śląskich Osobistości”.

CANON SILESIAE – dalsze plany

Konferencja naukowa „Pogranicza. Literatura, kultura, język pomiędzy regionalizmem a uniwersalizmem”, która towarzyszyła obchodom 760-lecia KLUCZBORKA, była okazją do spotkania się chętnych do współtworzenia CANON SILESIAE. W mieście, z którym związani są m.in. tacy autorzy jak Gustav Freytag i Heinz Piontek, omówiono założenia rady naukowej dla Canonu Silesiae, która będzie typować wartościowe książki do wydania w ramach serii. Swoją pomoc zaoferowali naukowcy związani z Uniwersytetem Śląskim i Uniwersytetem Wrocławskim. Prowadzone są jeszcze rozmowy z osobami z opolskich uczelni oraz zajmującymi się czeskojęzyczną literaturą śląską. Skład rady zostanie podany w momencie zakończenia rozmów z wszystkimi zainteresowanymi.
Jednocześnie zaproponowano także, aby CANON SILESIAE był wydawany w dwóch podkategoriach:
CANON SILESIAE – Ślōnskŏ Bibliŏtyka – gdzie zgodnie z wcześniejszymi założeniami wydawane byłyby wszystkie pozycje z zakresu litereatury śląskiej. W ramach tej serii padły propozycje nietłumaczonych dzieł związanego z Gotartowem koło Kluczborka Hansa Gottersdorfa-Lipinskyego oraz Viktora Kaluzy.
CANON SILESIAE – Klasyka po ślōnsku – gdzie wydawane byłyby tłumaczenia klasyki światowej po ślōnsku. W ramach tej serii na ukończeniu jest tłumaczenie „Prometeusza” Ajschylosa. Tłumaczenia podjął się dr hab. Zbigniew Kadłubek. Ta książka powinna ukazać się jeszcze przed wakacjami.

Po konwencie – nie tylko legitymacja

W dniu 27 kwietnia br. w Bieruniu miało miejsce Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków SONŚ połączone z konwentem programowym stowarzyszenia.

W części sprawozdawczej przedstawiono zrealizowane w 2012 roku projekty oraz rozliczono się z wykorzystanych środków finansowych. Skrócony raport za ten rok można znaleźć tutaj: http://slonzoki.org/dzialanosc/rok-2012/

Komisja rewizyjna nie dopatrzyła się uchybień w działalności i zarząd otrzymał od zgromadzonych absolutorium.

Następnie przegłosowano jedną poprawkę do statutu, ktorej zażądał KRS. Na tym zakończono część oficjalną.

Po niej rozpoczął się konwent SONŚ, na którym zarząd stowarzyszenia chciał z wszystkimi członkami skonfrontować swoje pomysły na działaność.

Większość zebranych zgodziła się z uchwałą jaką podjął zarząd dootyczącą nie udzielania rekomendacji wyborczych. Przedstawiono najbliższe plany, m.in. związane z nowymi wydawnictwami czy krajoznawczą „Odznaką Górnośląską”, która ma zachęcać do poznawania wszystich zakątków Górnego Śląska.

Zgromadzeni postulowali takż o wprowadzanie postaci śląskich do przestrzeni publicznej, m.in. poprzez wnioskowanie do Rad Miast czy Gmin o nadawanie szkołom i ulicom śląskich patronów. Apelowano także, aby rodzice zgłaszali w szkołach iż pragną, aby ich dzieci w pierwszej kolejności w ramach wycieczek szkolnych poznawały Śląsk, zarówno Górny jak i Dolny.

Przedstawiono także projekt legitymacji członkowstwa w SONŚ. Przedstawiamy wzory z uwzględnieniem wniosków, jakie zgłoszono w Bieruniu.

Awers legitymacji w wersjoi „wykŏzek”:

 

 

 

 

 

 

 

lub awers legitymacji w wersji „legitymacyjŏ”:

 

 

 

 

 

 

 

A tak ma wyglądać rewers:

 

 

 

 

 

 

 

Chętni na uzyskanie legitymacji są proszeni o jednorazową wpłatę 10 złotych na konto stowarzyszenia z dopiskiem „Legitymacja”. Posiadanie legitymacji nie jest konieczne, ale pozwala lepiej utożsamiac się z organizacją.

Przypominamy numer konta:

68 1540 1229 2055 4605 8438 0001

Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej

ul. Wodna 9, 46-045 Kotórz Mały

Druk legitymacji rozpocznie się w momencie gdy co najmniej 50 osób wpłaci należność na konto.