Wycieczka chorzowskiego SONŚ do Rud Raciborskich i Raciborza

9 maja 2015 roku odbyła się wycieczka chorzowskiego koła Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej oraz jego sympatyków.

Pogoda dopisała -było ciepło i słonecznie.

Najpierw zwiedziliśmy Zabytkową Stację Kolejki Wąskotorowej w Rudach, która po ostatnim remoncie zachęca do kolejnych odwiedzin. Jest nowy parking, peron, toalety. Zobaczyliśmy pomieszczenia grupy rekonstrukcyjnej „Die Kampfgruppe Hoffmeyer”, która udostępniła do zwiedzania kilka pomieszczeń zabytkowej stacji. W kasie przybiliśmy pieczątki do książeczki „Odznaki Górnośląskiej” i pojechaliśmy do Pocysterskiego Zespołu Klasztorno – Pałacowego w Rudach. Tam obejrzeliśmy zabytkowy park w otoczeniu bazyliki mniejszej – Sanktuarium Matki Boskiej Rudzkiej, gdzie znajduje się barokowa Kaplica Maryjna z łaskami słynącym obrazem Matki Bożej Pokornej. W parku zobaczyliśmy wiele drzew liczących sobie ponad 150 lat, w tym dąb szypułkowy „Cysters”mający 450 lat i 720 cm w obwodzie.

Kolejnym przystankiem wycieczki było muzeum w Raciborzu. W budynku przy ul. Gimnazjalnej najbardziej podoała się wystawa „W domu Ozyrysa”, gdzie obejrzeliśmy mumię egipską i inne eksponaty o tematyce egipskiej. Przewodnik opowiedział historię sprowadzenia mumii do Raciborza. Ciekawa była także wystawa „Cyna śląska”, gdzie eksponowano cynowe przedmiotu do użytku domowego: talerze, kufle, misy, dzbany, świeczniki i inne.. Pochodziły m.in. z Opawy, Wrocławia, Legnicy, Świdnicy, Raciborza i Tarnowskich Gór. Na zdjęciach ulic, zabytków, ulic pochodzących z trzech okresów: przed II wojną światową, w 1945 r. po zakończeniu wojny i współcześnie, mogliśmy zobaczyć jak wiele Racibórz utracił z tego, co było piękne. I jak wiele współczesnych inwestycji nie pasuje do zabytkowej części Raciborza. W budunku muzealnym przy ul.Chopina obejrzeliśmy bardzo ciekawą wystawę archeologiczną z eksponatami pochodzącymi nawet przed 1200 r. p.n.e. Ciekawe były dawne urządzenia dentystyczne. Na ostatnim piętrze obejrzeliśmy wystawę o tematyce piwowarskiej, z uwzględnieniem browaru raciborskiego, jako najstaszego browaru górnośląskiego.

Ostatnim etapem wycieczki było poznanie Zamku Piastowskiego i Browaru Racibórz. Na zamku trafiliśmy na imprezę regionalną z występami folklorystycznymi, prezentacją okolicznych gmin, pokazami rękodzieła lokalnych artystów. Najciekawszy obiekt zamku, tzn. kaplica św. Tomasza Becketa nie była w tym dniu udostępniona. Zwiedzanie browaru zakończyło się degustacją raciborskiego piwa.

Dodaj komentarz