Walne Zebranie Delegatów SONŚ i uchylenie likwidacji

W sobotę, 5 kwietnia 2025 roku, po 10 latach przerwy zwołane zostało Walne Zebranie Delegatów Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej, którego głównym celem było uchylenie likwidacji SONŚ (zgodnie z postanowieniem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który przyznał naszej organizacji rację w sporze z Polską) i wybór nowego Zarządu Głównego.

Delegaci, którzy mogli być wybrani tylko spośród członków Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej przyjętych do 2015 roku, zebrali się aby zakończyć proces uchylania likwidacji, w jakie SONŚ został postawiony przez polskie sądy w 2015 roku.

Po jej uchyleniu przystąpiono do wyboru nowych władz. Zgodzono się, że nowe władze mają przeprowadzić sądowny proces przywrócenia osobowości prawnej, przyjąć nowych członków i już wraz z nimi zwołać kolejne Walne Zebranie Delegatów, aby nie marnować zapału osób zapisanych w latach 2024 i 2025.

Prezesem Stowarzyszenia został Wojciech Glensk z Tarnowa Opolskiego. Wiceprezesami Tomasz Miler (pow. rybnicki) i Robert Słota (pow. kędzierzyńsko-kozielski). Na skarbnika wybrano Pejtra Długosza (pow. opolski) a sekretarzem został Krzysztof Rogalski (Katowice).

Wybrano także Komisję Rewizyjną w składzie: Zenon Lis (przewodniczący), Janusz Muzyczyszyn i Sebastian Donat.

Walne Zebranie Delegatów podziękowało także mec. Waldemarowi Murkowi za reprezentowanie SONŚ w procesie w Strasburgu, przyznając mu m.in. tytuł Honorowego Członkowstwa.

Nowy Zarząd SONŚ i mec. Waldemar Murek

Kolejnym punktem było przyjęcie uchwały wzywające polskie władze do uznania Ślązaków za mniejszość etniczną. (pełny tekst zamieścimy w osobnym wpisie).

Dodawanie komentarzy zablokowane