Po decyzji Sądu Najwyższego z 5 grudnia 2013 roku pokazującej brak dobrej woli strony polskiej do uszanowania prawa do zrzeszania się osób deklarujących narodowość śląską a w ten sposób pogwałcenie podstawowych praw człowieka zarząd główny Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej postanowił wyjść ze sprawą narodowości śląskiej na arenę międzynarodową.
Na początku lutego Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej przesłało do dwóch komitetów Organizacji Narodów Zjednoczonych relację z procesu SONŚ oraz wymianę pism jakie środowiska śląskie prowadziły w ostatnich 2 latach z instytucjami rządowymi w Polsce. Tymi komitetami są:
– Komitet Praw Człowieka (HRC)
– Komitet d/s Likwidacji Wszelakich Form Dyskryminacji Rasowej (CERD)
Wybór tych komitetów nie jest przypadkowy, gdyż w 2014 Polska będzie procedowana przez Organizację Narodów Zjednoczonych w powyższych tematach.
fot.: Komplet dokumentów wysłanych do ONZ.
Oto pełny tekst zasadniczej części wniosków skierowanych do ONZ.
Jednocześnie w grudniu 2013 zgłosiliśmy decyzję Sądu Najwyższego do Komitetu Doradczego Ochrony Mniejszości przy Radzie Europy. Przedstawiciele SONŚ spotkali się z w/w Komitetem w czerwcu 2013, gdy procedowano realizację praw mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce. Wtedy poinformowaliśmy, że SONŚ został zarejestrowany, ale toczy się sprawa przed Sądem Najwyższym. Kiedy w dniu 5 grudnia 2013 Sąd Najwyższy wydał decyzję bez zaproszenia na rozprawę przedstawicieli SONŚ, okazało się że sprawa procedowania przestrzegania praw mniejszości w Polsce została zakończona tydzień wcześniej, czyli 28 listopada. Państwa ocenie pozostawiamy, czy data ogłoszenia wyroku Sądu Najwyższego była przypadkowa.
Za pomoc w przygotowaniu wniosków w wersji angielskojęzycznej dziękujemy: Bartkowi Świderkowi, Marcinowi Melon i dr. hab. Tomaszowi Kamusella.
Dodaj komentarz
Musisz sie wlogować coby kōmyntŏwać.