Do sprzedaży trafił najnowszy numer czasopisma „Fabryka Silesia”. Jego tematem przewodnim jest Górny Śląsk sprzed 1914 roku. Więcej informacji o zawartości w rozwinięciu wieści.
Nowy, siódmy numer kwartalnika kulturalnego „Fabryka Silesia” na stulecie Wielkiej Wojny opowiada o końcu starego świata dziewiętnastowiecznego na Górnym Śląsku i narodzinach nowego, dwudziestowiecznego. To numer o świecie, którego już nie ma. Niemniej Górny Śląsk sprzed I wojny światowej pozostawił wiele śladów w sferze kultury, mitologii i pamięci zbiorowej. Jak są dzisiaj odczytywane i rozumiane?
Nowy numer otwiera esej Zbigniewa Kadłubka „Dzieci Woltera” o korzeniach Górnego Śląska w wieku osiemnastym i dziewiętnastym. Próbę rekonstrukcji politycznej regionu na przełomie stuleci podejmuje Kai Struve. Natomiast Guido Hitze i Jan F. Lewandowski prezentują dylematy Wojciecha Korfantego i księdza Carla Ulitzki. O wpływie Wielkiej Wojny na zdarzenia przyszłości Krzysztof Karwat rozmawia z Ryszardem Kaczmarkiem.
O zaginionym świecie górnośląskiej szlachty i związanym z nią pejzażu prowincjonalnym piszą Bernard Linek i Sebastian Rosenbaum. Dalej Alojzy Lysko przedstawia wiejskie Bojszowy przed stu laty, Andrzej Kaluza kreśli losy społeczności żydowskiej w Białej (na Śląsku Opolskim), Grzegorz Bębnik pisze o egzotycznych losach Górnoślązaków w niemieckich koloniach w Afryce, a Henryk Waniek opowiada o swoim dziadku w kajzerowskiej flocie. Wreszcie Jan F. Lewandowski zapisuje wrażenia z wyprawy do Trójkąta Trzech Cesarzy w Mysłowicach.
W obszernym bloku literackim nowa „Fabryka Silesia” przynosi fragmenty świetnej powieści Hansa Lipinskiego – Gottersdorfa „Nad Prosną” z soczystą kreacją przełomu stuleci w rolniczej, północnej części Górnego Śląska (w tłumaczeniu Wojciecha Kunickiego). Do tego fragmenty niewydanej powieści Jarosława Lewickiego „Hansi” o katowickim dzieciństwie sławnego surrealisty Hansa Bellmera. O jego późniejszych losach pisze Henryk Waniek w szkicu „Monsieur Hans Bellmer”. Numer zamykają stałe felietony Kadłubka, Karwata i Villqista. To niektóre pozycje siódmego numeru „Fabryki Silesia”, który można nabywać w sieciach Empiku, Kolportera i Ruchu.
Wydawcą kwartalnika „Fabryka Silesia” jest Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach, a numer siódmy wydano dzięki dofinansowaniu przez Fundację Współpracy Polsko – Niemieckiej.
Dodaj komentarz
Musisz sie wlogować coby kōmyntŏwać.