Poniżej podział grup zadaniowych. Zapraszamy do zaangażowania się w działania, które najbardziej odpowiadają Państwa upodobaniom:
1) Grupa statutowa
Koordynator – Artur Dumnicki
Zespół: Piotr Szczepaniok, Piotr Długosz
Zakres zadań: Przygotowanie zmian w statucie SONŚ (m.in. wprowadzenie możliwości starania się przez SONŚ o status organizacji pożytku publicznego).
Już zrobiono: zmiany w statucie – możliwość powoływania kół + Walne Zebranie Delegatów.
2) Grupa prawna
Koordynator – Piotr Długosz, kontakt: biuro@slonzoki.org
Zakres zadań:
– przygotowanie projektu nowelizacji ustawy dopisującej Ślązaków jako mniejszość etniczną w Ustawie o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym (czyli doprowadzenie do prawnej legalizacji pojęcia narodowość śląska w polskim prawodawstwie)
– wyjście z kwestią narodowości śląskiej do instytucji europejskich, gdyby w Polsce nadal nie chciano jej zalegalizować (współpraca z grupą europejską)
– reakcje w razie kolejnych prób delegalizacji SONŚ
3) Grupa europejska
Koordynator – Bartłomiej Świderek, kontakt: biuro@slonzoki.org
Zespół: Jan Czogała, Grzegorz Kulik,
Zakres działań:
– nawiązywanie współpracy z mniejszościami etnicznymi, narodowymi i językowymi w Europie
– kontakty z instytucjami/stowarzyszeniami europejskimi zrzeszającymi mniejszości narodowe, etniczne bądź językowe
– analiza możliwości nacisku przez instytucje europejskie w kwestii prawnej legalizacji narodowości śląskiej w Polsce
4) Grupa projektowa
Koordynatorzy: Justyna Nikodem, Jerzy Czogała, Grzegorz Kulik, Michał Baraniok, Leon Sładek, Wojciech Glensk; kontakt: biuro@slonzoki.org
Zakres działań: realizacja bieżących projektów, wyznaczanie zadań, planowanie budżetu, etc
5) Grupa wizerunkowa
Koordynator – Rafał Szyma, kontakt: szymarafal@o2.p, Anna Świderek-Zadora
Zakres zadań: przygotowanie spójnego wizerunku SONŚ (od wzoru plakatów, ulotek, po koszulki i inne gadżety). Potrzebni głównie graficy.
6) Grupa kadrowa
Koordynator – Jan Lubos, kontakt: janlubos@pro.onet.pl
Zespół: Michał Baraniok
Zakres zadań: prowadzenie bazy danych członków stowarzyszenia, ewidencja składek, przesyłanie danych nowych członków do koordynatorów powiatowych.
7) Grupa PR-wewnętrznego
Koordynatorzy: Adam Olesz, Rafał Szyma, Grzegorz Kulik
Zakres działań: poprawa komunikacji wewnętrznej: zaproszenia na planowane projekty, relacje z akcji przeprowadzonych projektów, głównie z myślą o osobach niekorzystających z Internetu (newsletter pocztą raz na kwartał); dla członków które podały swoje maile comiesięczne podsumowanie działań (przygotowanie relacji, a wysyłka grupa kadrowa).
8) Grupa internetowa
Koordynator – Grzegorz Kulik, kontakt: biuro@slonzoki.org
Zespół: Michał Baraniok
Zakres działań: administracja stron internetowych SONŚ.
Stworzenie forum , stworzenie formy komunikacji wewnętrznej między członkami SONŚ.
9) Grupa 50+
Koordynator – Jerzy Czogała
Zakres działań: obecny zarząd to ludzie młodzi lub bardzo młodzi. Dlatego aby nie zapomnieć o projektach, które zaciekawią pokolenie średnie proponujemy stworzenie grupy zadaniowej, która przygotuje plan działań dla grupy wiekowej 50+.
10) Koordynatorzy powiatowi
Zakres zadań: Do tej pory wyznaczaliśmy koordynatorów powiatowych tylko tam, gdzie już odbyły się spotkania otwarte. Aby przyspieszyć rozwój SONŚ w terenie chcemy na spotkaniu w Katowicach powołać koordynatorów na pozostałe powiaty. Dlatego prosimy chętnych o przyjazd na to spotkanie. Chcemy osobiście poznać osoby, które obdarzymy zaufaniem kierowania działaniami SONŚ w terenie.
Koordynatorzy powiatowi mają być osobami „pierwszego kontaktu” dla członków SONŚ oraz zainteresowanych wstąpieniem w szeregi stowarzyszenia.
Lista koordynatorów powiatowych w dziale KONTAKT.
11) Grupa migracyjna
Koordynator – Jarek Emert, Scott McDonald, Sebastian Szymala
Zakres zadań: Odpowiedzialna za kontakty ze Ślązakami mieszkającymi za granicą, podtrzymywanie łączności z Śląskiem, próba włączenia ich w proces regionalizmu śląskiego i zachęcanie do powrotu.
12) Koordynatorzy krajowi (poza Śląskiem)
Zakres zadań: Polepszenie komunikacji pomiędzy członkami SONŚ żyjącymi za granicą. Ok. 10% zapisanych do SONŚ to Ślązacy na emigracji. Koordynatorzy krajowi próbowaliby tworzyć sieci kontaktów między Ślązakami w poszczególnych krajach. W krajach gdzie emigracja śląska jest liczna (np. Niemcy) można by w kolejnych krokach powołać koordynatorów landowych.