Bardzo się cieszymy, że zgłasza się co raz więcej osób chętnych zakładać koła Stowarzyszenia Osób Narodowości w swoim mieście, gminie czy powiecie.
Biurokrację chcemy ograniczyć do minimum, ale aby SONŚ mogło bezproblemowo skupiać się na swoich celach statutowych i nie martwić się o kolejne batalie sądowe w sprawie narodowości śląskiej, to minimum dokumentacji musi zostać sporządzone.
Dla tych, którzy nie mają jeszcze doświadczenia działalności w stowarzyszeniach przygotowaliśmy mini-ściągę jak tego dokonać:
1) zwołać zebranie założycielskie, na którym zjawi się minimum 10 osób z terenu, który ma obejmować koło (miasto, powiat lub gmina). Osoby te muszą wpisać się na listę obecności, która będzie wymaganym załącznikiem do protokołu.
2) Zebrani muszą wyrazić wolę powołania koła na danym terenie (wystarczy głosowanie jawne). Wzór uchwały podajemy w załączniku, który znajdą Państwo w kolejnych punktach.
3) Jeśli na spotkaniu nie będą wybierane władze koła (wg statutu można wybrać tylko tymczasowego prezesa, który ma 3 miesiące czasu na zwołania zebrania wyborczego), to protokolant przygotowuje protokół według tego wzoru: http://www.slonzoki.org/files/protZalozycA.doc
Taka sytuacja (brak wyboru władz) jest wskazana w miejscowościach, gdzie liczba członków tylko nieznacznie przekracza minimalną ilość wymaganych 10 członków. Wtedy można w następnych tygodniach dalej werbować członków, dzięki czemu łatwiej będzie wybrać władze koła.
4) Jeśli na spotkaniu postanowiono wybrać władze koła (zarząd koła od 3 do 9 osób oraz komisja rewizyjna od 3 do 5 osób) to protokolant przygotowuje protokół według tego wzoru: http://www.slonzoki.org/files/protZalozycB.doc
5) Protokół wraz z listą obecności jest przekazywany do Zarządu Głównego SONŚ. Kopia dokumentacji zostaje w kole oraz jest składana w wydziale spraw obywatelskich organu samorządowego na terenie którego działa koło.
W razie jakichkolwiek pytań, członkowie Zarządu Koła chętnie pomogą w przygotowaniu spotkania.
Dodaj komentarz
Musisz sie wlogować coby kōmyntŏwać.