Koło powstało w powiecie bieruńsko-lędzińskim

22 marca powołano koło SONŚ w powiecie bieruńsko-lędzińskim. W zebraniu wzięło udział 15 spośród 31 osób, które wypełniły deklarację członkowską stowarzyszenia. Zebrani jednogłośnie na przewodniczącego wybrali  Dariusza Dyrdę, dotychczasowego koordynatora powiatowego. Podkreślił on, że decydując się na szefowanie powiatowemu SONŚ-owi rezygnuje z ubiegania się o funkcję powiatowego przewodniczącego RAŚ, bo funkcji w tych organizacjach nie powinno się łączyć. W przeciwnym razie ludzie wciąż będą postrzegali, że to jedno i to samo. – Nie rezygnuję z aktywności w RAŚ, ale w mieniu władz powiatowych SONŚ powinien występować kto inny, niż władz powiatowych RAŚ – wyjaśnił.

Zarząd uzupełniają Edward Urbańczyk (radny w Lędzinach) oraz Alicja Renz. Koło zdecydowało, że na chwilę obecną jego dwa najpilniejsze zadania, to naciskanie na rady gmin i radę powiatu w celu zajęcia się rezolucją popierającą śląsko godka oraz nakłanianie starosty, aby na mostach granicznych z Małopolską – na Wiśle w Bieruniu (granica z Oświęcimiem) i Przemszy w Chełmie (granica z Chełmkiem) – postawić tablice Wiŷrchni Ślůnsk (ewentualnie Gůrny Ślůnsk).

Zebranie członków stowarzyszenia poprzedził wieczór autorski Dariusza Jerczyńskiego, którego „Historia Narodu Śląskiego” właśnie tego dnia pojawiła się w kilku księgarniach. O śląskich książkach opowiadał on oraz Dariusz Dyrda, nowy przewodniczący koła a zarazem autor „Rýchtig Gryfnej Godki”. Obie książki można było kupić po okazyjnej cenie.

– Obaj z Darkiem Jerczyńskim chętnie skorzystamy z zaproszeń innych kół SONŚ na wspólny wieczór autorski – mówi Dariusz Dyrda.

oprac. SBL

Dodaj komentarz