W dniu 13 marca opolską część Górnego Śląska odwiedził prof. Zbigniew Kadłubek, prezentując „Listy z Rzymu” – książkę otwierającą CANON SILESIAE – Ślōnskŏ Bibliŏtyka.
Spotkania autorskie w Opolu-Grudzicach i Tarnowie Opolskim posłużyły do zadumy nad istotą śląskości, człowieczeństwa i relacji z otaczającym światem. Według profesora istotą śląskości nie jest licytacja na ilość pokoleń śląskiego pochodzenia, zanurzenie w śląskiej kulturze czy etniczności, lecz śląskość to wyzwanie etyczne: „Każdy sam przed sobą musi na to pytanie odpowiedzieć, nawet gdyby jego rodzina mieszkała tutaj od tysiąca pokoleń, czy ja chcę być Ślązakiem, czy to jest ta tożsamość w której jestem w zgodzie ze samym sobą”.
Wiele pytań krążyło także wg stanu języka śląskiego. Pojawiały się przykłady używania języków regionalnych w Bawarii, Fryzji czy Neapolu. Wg prof. Kadłubka globalizujący się świat najłatwiej zrozumieć tym, którzy używają dialektów. Natomiast śląskiego nie należy zbytnio archaizować, bo język jest tylko wtedy żywy, gdy ludzie go używają, gdy służy komunikowaniu. Nie należy także literatury śląskiej ograniczać tylko do tej pisanej po śląsku, bo śląskimi językami są też łacina, polski, niemiecki, czeski czy jidisz. Literaturę śląską łączy pewien rodzaj rozumienia świata i oglądu ludzi mieszkających na przestrzeni dziejów w tym regionie.
Spotkania moderował Jerzy Ciurlok.
Dodaj komentarz
Musisz sie wlogować coby kōmyntŏwać.