Przedstawiciele śląskich organizacji: Jerzy Gorzelik (Ruch Autonomii Śląska) i Piotr Długosz (Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej) w dniach 16-17 kwietnia wzięli udział w cyklu spotkań z członkami Parlamentu Europejskiego. Wizyta w Strassburgu poświęcona była kwestiom starań o uznanie śląskiej mniejszości etnicznej i śląskiego języka regionalnego. W dniu 16 kwietnia przedstawiciele RAŚ i SONŚ spotkali się z parlamentarzystami reprezentującymi frakcję Europejskiej Partii Ludowej: Laszlo Tökesem – posłem z ramienia Węgierskiej Unii Demokratycznej w Rumunii, legendarnego opozycjonisty antykomunistycznego, oraz Herbertem Dorfmannem z Południowotyrolskiej Partii Ludowej.
Drugi dzień rozpoczął się od spotkania ze współprzewodniczącym Zespołu międzypartyjnego ds. tradycyjnych mniejszości, wspólnot narodowych i języków regionalnych, François Alfonsi z Partii Narodu Korsykańskiego. F. Alfonsi chciał przed spotkaniem na forum Parlamentu Europejskiego zapoznać się z kwestiami śląskimi. Po przedstawieniu naszej sprawy zauważył, że zgodnie z logiką polskich władz, jego partia nie miałaby prawa być zarejestrowana, gdyż według prawa francuskiego Korsykańczycy tez nie są mniejszością narodową.
Głównym punktem w programie wizyty był udział w posiedzeniu wymienionego wcześniej Zespołu międzypartyjnego ds. tradycyjnych mniejszości. Ostatnie w tej kadencji spotkanie zespołu poświęcone było głównie zebraniu rekomendacji dla kolejnego składu Parlamentu Europejskiego. Po prezentacji Piotra Długosza i Jerzego Gorzelika posłowie uznali, że kwestia śląskiej tożsamości powinna stać się przedmiotem prac zespołu w kolejnej kadencji. Zdaniem Izaskun Bilbao Barandica z Baskijskiej Partii Narodowej (PNV – będącej członkiem frakcji Liberałów w PE) prace te powinny się zakończyć sformułowaniem wniosków, które przekazane zostaną Komisji Europejskiej oraz polskim władzom. Poseł CSU Bernd Posselt dopytywał także, czy dobrze rozumie, że Polska zakazuje prawa do zrzeszania się osobom z powodu wybranej przez nich nazwy stowarzyszenia, mimo iż nie idą za tym żadne przywileje przewidziane w polskim prawie dla mniejszości.
W posiedzeniu nie wzięli udział polscy członkowie zespołu, posłowie Ryszard Czarnecki, Tadeusz Cymański, Jacek Kurski, Janusz Wojciechowski i Paweł Kowal.
Za przygotowanie wizyty dziękujemy Bartłomiejowi Świderkowi.
Dodaj komentarz
Musisz sie wlogować coby kōmyntŏwać.