Wpisy z: Marzec 2014

Morawianie popierają utrzymanie rejestracji SONŚ

Dzisiaj otrzymaliśmy elektroniczne wersje listów otwartych, jakie w sprawie postępowania polskich instytucji wobec SONŚ wystosowały wspólnie trzy organizacje morawskie:

  1. Partia Polityczna „Morawianie” / Politická strana Moravané
  2. Stowarzyszenie na Rzecz Moraw i Śląska / Společnost pro Moravu a Slezsko
  3. Inicjatywa niezależna „Nasze Morawy” / Iniciativa Naša Morava

List otwarty został wysłany do Premiera RP, Donalda Tuska, ambasadora RP w Pradze oraz konsula generalnego RP w Ostrawie.

Pełna wersja listu otwartego do pobrania pod linkiem:

List otwarty w sprawie narodowości śląskiej w Polsce

Wersja czeska:

Otevřený dopis k otázce slezské národnosti v Polsku

Za wsparcie bardzo dziękujemy!

Wycieczka SONŚ na czeską stronę Śląska (Krnov, Opava i Ostrava) – są wolne miejsca!


Chorzowskie koło SONŚ organizuje wycieczkę na czeską stronę Śląska. Wycieczka odbędzie się 12/04/2014 (sobota). 
Są jeszcze wolne miejsca!

Plan wycieczki:

7:00 wyjazd z Chorzowa (Al. Bojowników o Wolność i Demokrację 51 – Zajazd „Batory”)

9:30 dojazd do Krnowa, zwiedzanie muzeum (muzeum miejskie namesti Miru 14, Krnov)

11:15 dojazd do Opawy, zwiedzanie muzeum (Muzeum Ziemi Śląskiej w Opavie, Komenskeho 10, Opava)

13:00 Przerwa na obiad w okolicach Ostrawy

14:00 zwiedzanie zamku (Slezskoostravsky Hrad, Hredni 1 Slezska Ostrava)

15:00 Czas wolny, ewentualnie podjazd autobusem pod supermarket

16.30 – 17:00 wyjazd do Polski

18.30 – 19:00 powrót do Chorzowa.

Koszt wycieczki 70 zł (obejmuje: przejazd, ubezpieczenie NNW oraz wstęp do ww. muzeów). Przy zapisie obowiązuje zaliczka w wysokości 41 zł. Więcej informacji można uzyskać pod nr tel. 600-698-177 lub sons_chorzow@wp.pl

1% dla SONŚ? Przekaż na Pro Loquela Silesiana!

Grudniowa decyzja Sądu Najwyższego zniweczyła przygotowania Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej do ubiegania się o status organizacji pożytku publicznego. Zgodnie z nowymi przepisami o taki status można ubiegać się po dwóch latach działalności. Okres ten w przypadku SONŚ minąłby 21 grudnia 2013 roku.

Jednakże chcąc naszym członkom i sympatykom dać możliwość wsparcia naszej organizacji 1% odpisu od podatku podjęliśmy rozmowy z istniejącymi śląskimi organizacjami pożytku publicznego. Najbardziej sensowna propozycja padła ze strony Towarzystwa Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy PRO LOQUELA SILESIANA. Zgodnie z porozumieniem między organizacjami, PLS wesprze dodatkowymi środkami uzyskanymi od członków i sympatyków SONŚ kolejne śląskojęzyczne publikacje, jakie będą wydawane przez naszą organizację wg tzw. kodyfikacji ślabikorzowej.

Prosimy więc zainteresowanych o przekazywanie 1% na PRO LOQUELA SILESIANA.

Numer KRS: 0000297625

Sprawozdawcze Walne Zebranie Delegatów SONŚ

Dzień po decyzji Sądu Okręgowego w Opolu odbyło się I Walne Zebranie Delegatów Stowarzyszenia Osób Narodowości Ślaskiej. Pierwsze, gdyż dotychczas odbywały się Walne Zebrania Członków, ale po przyroście liczebności naszych członków i rozbudowie struktur (12 kół terenowych) dokonano odpowiednich zmian statutowych.

Walne Zebranie Delegatów odbyło się w Rudzińcu, pow. gliwicki.

Na przewodniczącego zebrania wybrano Piotra Długosza, a protokolanta Dariusza Dyrdę.

Piotr Długosz zrelacjonował decyzję sądu okręgowego oraz zasugerował dalsze możliwe kroki działania. Zebrani przekonywali też o woli dalszego działania, mimo decyzji sądowych. Póki sąd rejonowy nie wykreśli SONŚ z KRS i ta decyzja nie uprawomocni się na nowo w sądzie okręgowym, to nasze stowarzyszenie będzie posiadać nadal osobowość prawną.

Następnie Piotr Długosz przedstawił raport z działalności w 2013 roku: http://slonzoki.org/dzialanosc/rok-2013/

Później nastąpiły wystąpienia zaproszonych gości: Janusza Korwina-Mikke oraz posła Marka Plury, który zaapelował o wsparcie akcji zbierania 100.000 podpisów pod dopisaniem Ślązaków do jako mniejszości etnicznej w polskim prawodawstwie. Jednocześnie też zachęcał do dalszej spokojnej pracy w ramach aktywności SONŚ.

Kolejnym punktem zebrania było przedstawienie sprawozdania finansowego. W 2013 przychody SONŚ wyniosły 8.208,22 PLN, a wydatki 8.966,49 PLN. Szczegółowy raport zostanie opublikowany po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez biuro rachunkowe.

Damian Jenderek w imieniu komisji rewizyjnej wnioskował o udzielenie zarządowi absolutorium za 2013 rok. Wniosek został przyjęty jednogłośnie.

Kolejnym punktem obrad było powołanie Kapituły Odznak Śląskich, która będzie prowadzić nadzór na krajoznawczą Odznaką Górnośląską oraz planowana na 2014 Odznaką Dolnośląską. Powołano następujący skład kapituły: Piotr Kiera, Piotr Przyklenk, Maksymilian Michałek, Leon Sładek i Stefan Glück.

Następnie powołano Komisję Statutową w składzie: Janusz Muzyczyszyn, Krzysztof Sprus i Piotr Wybraniec, która ma zająć się m.in. przygotowaniem statutu SONŚ pod staranie się o status organizacji pożytku publicznego.

Kolejnym punktem Walnego Zebrania było wystąpienie Jacka Tomaszewskiego, koordynatora akcji zbierania 100.000 podpisów, który zaprezentował postęp prac przygotowawczych oraz zachęcał do jak największego wsparcia przy zbieraniu podpisów. Poseł Plura zapewnił o pomocy logistycznej swojego biura poselskiego. Dariusz Dyrda zaapelował przede wszystkich do szefów kół o świadomość współodpowiedzialności za powodzenie projektu.

W ramach wolnych wniosków poruszono następujące tematy:

– radio internetowe

– apelowanie o nadawanie nowym ulicom, placom nazw śląskich patronów

– zorganizowany udział w pielgrzymce mniejszości narodowych i etnicznych na Górze św. Anny

– kolejne plany wydawnicze

– wzajemne wsparcie biznesowe śląskich

Fotografie przesłali: P. Przyklenk, W. Glensk i I. Raczyńska-Ciszak.

Radio Karolinka – współpraca

Internetowe Radio KAROLONKA zaproponowało współprace w celach wzajemnej promocji.

Radio Karolinka powstało z inicjatywy Lucjana oraz za namową słuchaczy. Doświadczenie jakie zdobył zajmując się przeszło 7 lat radiem internetowym nie zostało zmarnowane, a zwłaszcza zawarte przez ten czas przyjaźnie i kontakty z zespołami muzycznymi oraz wydawnictwami. Pasja i radość jaką daje radio pozostała i będzie dalej zarażać innych i mamy nadzieję, że zostanie odbudowana internetowa zabawa łącząca wszystkich niezależnie gdzie mieszkamy.
Muzyka śląska ,którą  prezentujemy na antenie  dodaje nazwie radia wyjątkowego charakteru. Wszystkich słuchaczy zapraszamy do rodzinnego słuchania i zabawy, jak również do brania udziału w konkursach. Za pośrednictwem radia  można zrobić niespodziankę najbliższym  i złożyć życzenia  urodzinowe, imieninowe czy z  okazji rocznicy ślubu. Zachęcamy do wspólnej zabawy z Radiem Karolinka bo mamy nadzieję że za rok, później za dwa …… będziemy świętować kolejne lata Radia Karolinka – śląskiego radia
Propozycje Redakcji Radia Karolinka :
„Pobudka z Radiem Karolinka ”- poranny program  od godziny  7 z możliwością  przekazania pozdrowień  telefonicznie  pod numerem 32-720-97-05
„ Kawa z Radiem Karolinka ” – o godzinie   9 w porannym programie  i popołudniowa o godzinie 17
„Stare przeboje z Radiem Karolinka ” – co  drugi   czwartek miesiąca  o godzinie 18
„Feta  z Radiem Karolinka” – przekazywanie  na antenie życzeń z okazji urodzin , imienin i jubileuszy

Dr hab. Tomasz Kamusella: „Polska krajem tolerancji”

Polska krajem tolerancji

 Dr hab Tomasz Kamusella

University of St Andrews

O nieistnieniu Ślązaków

Sąd Okręgowy w Opolu uchylił 7 marca 2014 roku postanowienie sądu rejonowego dotyczące rejestracji Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej (SONŚ), i przekazał sprawę temuż sądowi do ponownego rozpatrzenia. Stało się tak w nawiązaniu do decyzji Sądu Najwyższego, z dnia 5 grudnia 2013 roku, która zakwestionowała legalność rejestracji tego stowarzyszenia, argumentując, iż „[s]zanując przekonanie części Ślązaków o ich pewnej odrębności, wynikającej z kultury i regionalnej gwary, nie można jednak zaakceptować sugestii, iż tworzy się naród śląski bądź już istnieje w liczbie kilkuset tysięcy osób, które zadeklarowały taką przynależność w spisie powszechnym”.

Choć w wolnej Polsce sądy są niezawisłe, to jednak wola polityczna polskiej klasy politycznej, wyrażona ustami Sądu Najwyższego, zda się nieformalnie (acz bez możności sprzeciwu) zobowiązywać sądy niższej instancji do stosowania się do „polecenia z góry”. Nawet jeśli te polecenie wydano niezgodnie z obowiązującym prawem, logiką i międzynarodowymi zobowiązaniami państwa w zakresie ochrony praw mniejszości i człowieka.

Wydając takie orzeczenia, które wszczynają delegalizację SONŚ, sądy na pewno nie „szanują przekonania […] Ślązaków o ich […] odrębności”. Odgórnie dezawuują tą odrębność kwalifikując ją jako „pewną”, co należy tłumaczyć jako <<nieistotną>>, choć wynikającą z „kultury” związanej z regionem Górnego Śląska. Lecz w paradygmacie środkowoeuropejskiego nacjonalizmu, aby naród był narodem, a mniejszość mniejszością, jest konieczne, coby powyższe dysponowały odrębnym językiem.

We własnym kraju i rejonie kontynentu europejskiego sądowi i politykom polskim trudno wyjść poza tą ideologiczną formułę zrównującą język z narodem, choć nie powątpiewają w istnienie niemieckojęzycznego narodu Austriaków i nie odmawiają praw państwowych portugalskojęzycznym Brazylijczykom. Dlatego, dla <<udowodnienia>> nieistotności różnicy kulturowej Ślązaków, prócz specyfiki regionalnej, sąd identyfikuje ją też z „ regionalną gwarą”. Przy pomocy tej obraźliwej etykiety (gwarą gaworzą oseski i nieznająca się na rzeczy gawiedź) odmawia się śląszczyźnie statusu języka, lub chociażby dialektu. Gdyby sąd ważył się w podobny sposób nazwać <<gwarą>> dialekt kresowy lub dialekt górnoniemiecki, od razu podniosły by się uzasadnione głosy protestu.

Brak szacunku dla Ślązaków i poszanowania ich praw ma już w Polsce długą, stuletnią bez mała tradycję. O Ślązakach władza i etnicznie polscy współobywatele mawiali jak im pasowało zwąc ich „autochtonami”, „staropolskimi Polakami”, „kryptoniemcami”, „Volkswagendeutschami”, a ostatnio „zakamuflowaną opcją niemiecką”. Nie ważne było co o tym sądzili sami zainteresowani, a tym bardziej jak sami pragnęli się określać i identyfikować. Było tak za „nieboszczki Polski”, za komuny, i tak wciąż jest w dzisiejszej wolnej (czy aby w tym względzie?) Polsce.

Read more »

SONŚ nadal organizacją ZAREJESTROWANĄ! Nadal można starać się o legitymacje

Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej nadal jest organizacją posiadająca wpis do Krajowego Rejestru Sądowego.

Przypomnijmy: w piątek Sąd Okręgowy przychylił się do decyzji Sądu Najwyższego, ale nie mógł nas formalnie wykreślić z KRS, więc skierował sprawę do Sądu Rejonowego, a my nadal mamy wpis w KRS.

Nawet jeśli Sąd Rejonowy przyczyni się do decyzji Sądu Najwyższego i Okręgowego wykreślając nas z KRS, to my mamy prawo odwołać się do Sądu Okręgowego, a do momentu podjęcia powtórnej decyzji przez Sąd Okręgowy, decyzja Sądu Rejonowego nie będzie prawomocna, czyli….będziemy mieli wpis w KRS.

Czyli zapraszamy wszystkich chętnych, którzy nie zdążyli zrobić tego do tej pory: NADAL MOŻNA WSTĄPIĆ DO ZAREJESTROWANEJ ORGANIZACJI NARODOWOŚCI ŚLĄSKIEJ.

Tutaj link do deklaracji po śląsku: http://slonzoki.org/files/deklaracjaSONS_po_slonsku.pdf

po polsku: http://slonzoki.org/files/deklaracjaSONS.pdf

czesku: http://slonzoki.org/files/prihlaskaCZ.pdf

i niemiecku: http://www.slonzoki.org/files/Mitgliedsantrag.pdf

Decyzja Sądu Okręgowego będzie już decyzją prawomocną (czyli pozbawi nas wpisu do KRS), ale my nadal będziemy mieli możliwość (a nawet konieczność) odwołania się do Sądu Najwyższego. I dopiero kolejna decyzja Sądu Najwyższego otworzy nam drogę wyjścia do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Nadal też członkowie Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej mogą ubiegać się o legitymacje członkowskie (śl.: wykŏzek).

Można je uzyskać wpłacając jednorazowo 10 złotych na konto stowarzyszenia:

68 1540 1229 2055 4605 8438 0001

Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej

ul. Wodna 9, 46-045 Kotórz Mały:

Tytułem: darowizna na wykŏzek

Oczywiście o legitymację mogą starać się tylko osoby, które najpierw wstąpią do stowarzyszenia.

Oświadczenie SONŚ w sprawie decyzji opolskiego Sądu Okręgowego

OŚWIADCZENIE

Sąd Okręgowy w Opolu, 7 marca 2014r. wypowiedział się w kwestii rejestracji Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej uznając, że pod tą nazwą nasza organizacja nie może być zarejestrowana i przekazał tę sprawę do Sądu Rejonowego, któremu pozostaje tylko formalnie wykreślić nasze Stowarzyszenie z rejestrów KRS.

Wszystko to jest pokłosiem decyzji Sądu Najwyższego RP z 5 grudnia 2013r. Jako społeczności ceniącej wysoką i powszechną kulturę prawną, pozostaje nam zastosować się do werdyktu sądowego, co nie znaczy, że zaniechamy innych, zgodnych z prawem działań, zmierzających do uznania przez Rzeczpospolitą Polską praw i aspiracji naszej grupy narodowościowej.

Przypomnijmy, że Sąd Najwyższy RP wydał konkluzję, której istota sprowadza się do następującego stwierdzenia: „Szanując przekonanie części Ślązaków o ich pewnej odrębności, wynikającej z kultury i regionalnej gwary, nie można zaakceptować sugestii, iż tworzy się naród śląski, bądź już istnieje – w liczbie kilkuset tysięcy osób, którzy zadeklarowali taką przynależność w spisie powszechnym”.

Jak wielokrotnie podkreślaliśmy w nazwie naszego Stowarzyszenia mowa jest o narodowości a nie narodzie. Jest to ujęcie całkowicie zgodne z przyjętymi w Rzeczypospolitej Polskiej definicjami, zawartymi w Ustawie o Mniejszościach Narodowych i Etnicznych oraz Języku Regionalnym i odpowiada obiektywnie istniejącej rzeczywistości. Wielokrotnie w ostatnim czasie to podkreślaliśmy. W tej sytuacji pozostaje nam między innymi zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o rozstrzygnięcie powyższych sprzeczności prawnych i orzeczenie, czy konkluzja Sądu Najwyższego RP jest zgodna z obowiązującym w naszym państwie prawem. Będziemy się też zwracać do europejskich instytucji z prośbą o wsparcie naszych starań, zmierzających do osiągnięcia przez naszą grupę narodowościową pełnej możliwości legalnego działania w ramach obowiązującego obecnie prawa, gdyż stoimy na stanowisku, że prawo polskie w obecnym kształcie stwarza taką szansę, jednakowoż wysokie instytucje państwowe skutecznie nam ją blokują. Nie zaniechamy żadnej zgodnej z prawem możliwości, która sprzyjałaby naszym staraniom.

Po raz kolejny, przy tej okazji, pragniemy podkreślić, że nasza działalność zmierza do ocalenia śląskiej tożsamości, wielowiekowego dziedzictwa materialnej i duchowej kultury Śląska, spuścizny po naszych przodkach, które to dobra – dla nas najwyższe – w ostatnich dziesięcioleciach zostały skazane na anihilację i jest ostatni moment na ich ratowanie. Przez dziesiątki lat życia w państwie niedemokratycznym chroniliśmy te dobra w naszych domach i sercach. Jako obywatele państwa demokratycznego, chcemy się cieszyć pełnią praw obywatelskich, na równi z innymi. Do tych praw należy również prawo do ochrony przez państwo. Jako mniejszość, jesteśmy grupą słabszą i zgodnie z demokratycznymi standardami, które Rzeczypospolita Polska umieściła na swoich sztandarach, taka opieka ze strony państwa należy się nam – a dokładniej skarbcowi naszej kultury. Pełna opieka, zgodna z zasadami przyjętymi w tym względzie w Europie, a nie reglamentowana przez urzędników i polityków, stosownie do ich widzimisię i doraźnych, partykularnych interesów, na neokolonialną modłę. Do tej pory Polska korzystała z dóbr materialnych Śląska, eksploatując jego zasoby naturalne, przemysł i siłę roboczą. Śląsk ma do zaoferowania także ogromny skarbiec swojego cywilizacyjnego dorobku, z którego państwo i społeczeństwo polskie mogłyby skorzystać, ku wspólnemu pożytkowi. Chcemy współtworzyć wspólny kraj, przy pełnym uznaniu i poszanowaniu naszej odrębnej, ukształtowanej historycznie, tożsamości.

Za Zarząd Główny SONŚ, rzecznik Jerzy Ciurlok