Wpisy z: Luty 2014

Dziyń mowy ôjczystej – rodział „Hanusika” w pdf

Skuli Światowego Dnia Mowy Ôjczystej (21 lutego) Stŏwarzyszyniy Ôsobōw Narodowości Ślōnskij udostypniŏ wszystkim piyrszwo tajla „Kōmisarza Hanusika”, kery bandzie pod naszym patrōnatym wydrukowany we marcu.

Tukej link do tajli „Ôziym trupōw na Sztauwajerach” 

Rade byście sie dowiedzieli skōnd Ouma Hanusikowo zno tak naprowdy Walencioka? Fto chowie sie po gulikach w Bytomiu i ino cichtuje na Wasze dusze? Po jakiemu Gryjta Furgoczka ze Szopiynic i jeji dwie cery zaczły akcja eksterminacji elwrów na cōłkim Ślōnsku? Czy legendarno Szolka ōd Świynty Hyjdle poradzi wyciepać wszyskich goroli ze Ślōnska? Jakie plany mo radykalno organizacjo, kero mo kryptonim ROLADAA? Fto wycyckoł cōłko krew z modych karlusów na Bykowinie? Jaki bōł koniec mordyrza spod Wulchauzu, na kerego kyjzynblaty godały „Nylonbojtelkiller”? Fto podpolo chaupy na Murckach, a fto chyto i zjodo dopolone bajtle? Już dzisiej mogesz besztelować „Komisorz Hanusik” Marcina Melona – piyrszo powieść kryminalno (z elemyntami horroru/thrillera/fantasy) naszrajbowanŏ BLANK po ślōnsku. Do końca lutego z 25% rabatym: http://silesiaprogress.com/k333misorz-hanusik-melon-p-655.html 

Dziynkujymy też Jarkowi Kassner za narychtowanie okładki do tej ksiōnżki.

Światowy Dziyń Jynzyka Ôjczystego, je to świynto, co trefi kŏżdy rok 21 lutego. Zostało ōne ôbrane ôd UNESCO 17 listopada 1999 i mŏ przipōminać nōm, co sie zdarziło w Bangladeszu, kaj w 1952 roku zabiyli piynć sztudyntōw na demōnstracyji, co dōmŏgali sie uznaniŏ jynzyka byngalskigo za jynzyk urzyndowy. Podle UNESCO praje połowa z 6000 jynzykōw świata może sie stracić za 2-3 pokolynia. Ôd 1950 przestało być używane 250 jynzykōw. Miyndzynarodowy Dziyń Jynzyka Ôjczystego je po to, co by pōmōc chrōnić ta roztomajntość jynzykowõ, tã erbowiznã kulturowõ.

Oprócz tego nasz członek Grzegorz Kulik przeprowadził mini-seminarium dotyczące języka Śląskiego, jego form zapisu w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu (na zaproszenie szkoły).

Walne Zebranie Delegatów – 8 marca 2014

Walne Zebranie Delegatów odbędzie się 8 marca 2014 roku (sobota) w Restauracji „Leśna Perła” w Rudzińcu (pow. gliwicki), ul. Leśna. Dojazd autostradą, zjazd ŁANY (Pyskowice-Kędzierzyn-Koźle).

Początek zebrania o godz. 10.00

Proponowany program zebrania:

1. Przywitanie delegatów i gości

2. Wybór przewodniczącego zebrania i protokolanta

3. Podsumowanie działalności w roku 2013 oraz rozpraw sądowych – Piotr Długosz

4. Wystąpienia gości

5. Powołanie Komisji Skrutacyjnej

6. Sprawozdanie finansowe z działalności w 2013 roku

7. Wniosek Komisji Rewizyjnej – Damian Jenderek

8. Udzielenie absolutorium za 2013

9. Powołanie Kapituły Krajoznawczych Odznak Śląskich

10. Powołanie Komisji Statutowej – m.in. przygotowanie zmian pod kątem OPP.

11. Wolne wnioski (m.in. planowane działania w 2014)

12. Zakończenie obrad

 

Planowane zakończenie obrad ok. 13.00. Na miejscu możliwość zakupu obiadów.

 

Powstało koło SONŚ w Katowicach

10 lutego członkowie Stowarzyszenia spotkali się w Katowicach z zamiarem założenia koła terenowego. Rozpoczęliśmy od przedstawienia działalności SONŚ i przypomnienia kluczowych punktów jego statutu.

W spotkaniu uczestniczyło 18 osób – dość, by koło mogło powstać. Po szybkim głosowaniu mogliśmy z dumą powiedzieć, że tak się stało. Wybrano także władze koła. W zarządzie znaleźli się Piotr Przyklenk, Karol Fleischner, Józef Fleischner oraz Maksymilian Michałek, pod przewodnictwem prezesa, Tomasza Jakubca.

Gospodarzem spotkania, które odbyło się w Bogucicach, był Maksymilian Michałek – serdecznie dziękujemy za udostępnienie biura.

Ustaliliśmy także, że spotkania koła odbywać się będą w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca, o godzinie 18:00. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na spotkanie 3 marca. Jego tematem będą plany działalności katowickiego koła. Wkrótce poinformujemy, w jakim miejscu się ono odbędzie.

II spotkanie Rady Prezesów

W ubiegłym tygodniu we Strzelcach Opolskich po raz drugi obradowała Rada Prezesów SONŚ, czyli szefowie kół terenowych oraz zarząd główny.

Na spotkaniu zdano relację z działań kół w 2013, omówiono stan przygotowań do marcowego Walnego Zebrania Delegatów, zasugerowano działania wspólne w 2014 roku oraz debatowano na temat postępowania w sprawie naszej organizacji, jakie po decyzji Sądu Najwyższego, toczy się w opolskim sądzie okręgowym.

Spotkanie założycielskie koła SONŚ w Bytomiu

Zapraszamy wszystkich członków i sympatyków stowarzyszenia na spotkanie w Bytomiu.

Podczas spotkania nastąpi próba założenie bytomskiego koła SONŚ oraz wybierzemy delegata na zjazd delegatów.

Gdzie? Zakład Fryzjerski „Eliza” Bytom ul. Zabrzańska 79 (Szombierki)

Kiedy: 12 luty (środa), godz. 18.00

Osoba kontaktowa: Roland Mateja: 603776080

SONŚ przed ONZ i Radą Europy

Po decyzji Sądu Najwyższego z 5 grudnia 2013 roku pokazującej brak dobrej woli strony polskiej do uszanowania prawa do zrzeszania się osób deklarujących narodowość śląską a w ten sposób pogwałcenie podstawowych praw człowieka zarząd główny Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej postanowił wyjść ze sprawą narodowości śląskiej na arenę międzynarodową.

Na początku lutego Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej przesłało do dwóch komitetów Organizacji Narodów Zjednoczonych relację z procesu SONŚ oraz wymianę pism jakie środowiska śląskie prowadziły w ostatnich 2 latach z instytucjami rządowymi w Polsce. Tymi komitetami są:

– Komitet Praw Człowieka (HRC)

– Komitet d/s Likwidacji Wszelakich Form Dyskryminacji Rasowej (CERD)

Wybór tych komitetów nie jest przypadkowy, gdyż w 2014 Polska będzie procedowana przez Organizację Narodów Zjednoczonych w powyższych tematach.

 

 

 

 

 

 

 

 

fot.: Komplet dokumentów wysłanych do ONZ.

Oto pełny tekst zasadniczej części wniosków skierowanych do ONZ.

Jednocześnie w grudniu 2013 zgłosiliśmy decyzję Sądu Najwyższego do Komitetu Doradczego Ochrony Mniejszości przy Radzie Europy. Przedstawiciele SONŚ spotkali się z w/w Komitetem w czerwcu 2013, gdy procedowano realizację praw mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce. Wtedy poinformowaliśmy, że SONŚ został zarejestrowany, ale toczy się sprawa przed Sądem Najwyższym. Kiedy w dniu 5 grudnia 2013 Sąd Najwyższy wydał decyzję bez zaproszenia na rozprawę przedstawicieli SONŚ, okazało się że sprawa procedowania przestrzegania praw mniejszości w Polsce została zakończona tydzień wcześniej, czyli 28 listopada. Państwa ocenie pozostawiamy, czy data ogłoszenia wyroku Sądu Najwyższego była przypadkowa.

Za pomoc w przygotowaniu wniosków w wersji angielskojęzycznej dziękujemy: Bartkowi Świderkowi, Marcinowi Melon i dr. hab. Tomaszowi Kamusella.

Spotkanie SONŚ w Katowicach

Zapraszamy wszystkich członków i sympatyków stowarzyszenia na spotkanie w Katowicach.

Podczas spotkania nastąpi oficjalne założenie katowickiego koła SONŚ oraz wybierzemy delegata na zjazd delegatów. Zaprezentujemy także działalność stowarzyszenia i porozmawiamy o tym, co jeszcze dobrego możemy zrobić.

Ponadto na spotkaniu będzie można:
– nabyć publikacje SONŚ („Listy z Rzymu”, „Promytojs przibity”)
– nabyć lub złożyć regulamin Odznaki Górnośląskiej
– zamówić wykozek, czyli legitymację członkowską

Kiedy? 10.02.2014, poniedziałek, godz. 18.00
Gdzie? biuro przy ul. Bończyka 9, Katowice
Kontakt: Rafał Szyma, tel. 602328983

SONŚ na „Zgodzie”

W kolejną rocznicę Tragedii Górnośląskiej, w sobotę 25  stycznia, odbył się Marsz na Zgodę – część obchodów Dnia Pamięci o Tragedii Górnośląskiej.

Jak co roku, uczestnicy Marszu na Zgodę przeszli trasę podobną do tej, którą 69 lat temu szli do obozu na Zgodzie pierwsi więźniowie. Kilkudziesięciu uczestników marszu przeszło z ul. Gliwickiej w Katowicach, potem Armii Krajowej w Chorzowie  pod bramę obozu na Zgodzie w Świętochłowicach.

Na uroczystości  przybyli posłowie, prezydent miasta Świętochłowice, radni. Mieszkańcy regionu złożyli wieńce i kwiaty.

W tym roku była na uroczystościach przed pomnikiem – bramą obozu pani Dorota Boreczek, która na podstawie donosu trafiła do obozu jako 15-letnia dziewczyna, chyba  jedyna żyjąca z więźniów Zgody. „Jak mnie już nie będzie, bardzo proszę nie zapominać o tych pomordowanych i o tym strasznym nieszczęściu, które w tym okresie na nas Ślązaków, spadło” – zaapelowała do zebranych.

Członkowie Chorzowskiego koła SONŚ stawili się licznie, wraz z przewodniczącym koła, panem Jerzym Bogackim. Złożyliśmy wiązankę kwiatów, zapaliliśmy znicze.

Przy tej okazji –  podziękowania dla członków chorzowskiego koła SONŚ  za wytrwałe (mimo kilkunastostopniowego mrozu) niesienie baneru chorzowskiego koła.

 

 

 

 

 

 

 

Tekst i foto: Ilona Raczyńska

Na uroczystościach były obecne także delegacje innych terenowych kół SONŚ