Wpisy z: Styczyń 2014

Obchody Pamięci Ofiar Tragedii Śląskiej we Wrocławiu

25 stycznia 2014 o godzinie 12.00 we Wrocławiu oddano hołd ofiarom Tragedii Śląskiej lat 1945-1948.

Oto przemówienie prezesa koła SONŚ Wrocław z tej okazji:

Witōm Wŏs Kamraty Stowarzyszynio Ôsobōw Narodowości Ślonskij dzisiej pod Pomnikiym Pamiyńci Wspólnyj, aby ôddać cześć ôfiarum katastrofy, jako spotkała Ślōnsk i jego miyszkańcow ôd roku 1945 do 1948. Dziyń tyn stoł sia krwowom cyzorom we historyji Krainy nad Ôdrum. Niyzliczona ilość ôsōb zostało skŏzone na śmiyrć, gwołty, mordy, wypyndzyniy na niyznano i ôbco ziymio. Bo ta tragedyjo Ślunsko dotknyła niy ino miyszkańcōw Ślōnska bo równiyrz bōły ôsoby, kiere musiouy ôpuszczoć swoja ôjcowizna i były wpyndzynone na niyznane dlo siebie teryny Ślōnska. To bōła tyż ich tragedyjo ludzko. Jedni i drudzy zostawioli swoje dobytki, swoja ôjcowizna i musieli sie ôsiedlić na ôbcyj dlo sia Ziymie, kiero niy znali i bōła im cŏkym ôbcŏ. Bōli tyż tacy kierzy zamarzli ze zimno, bōli tyż skatowni przez ôprawcow, abo tyż umrzyli ze głodu, wszyjscy byli traktowani niyludzko. Im wszyjskim, chcymy ôddać cześć i pamiyńć, my jako ich potomkowie. Dopominumy sie przypomniyniŏ tych miejc Tragedyji Ślunskij oroz tych ôsób kiere tyj Tagedyji doznoli. Dzisioi po roz piyrszy upamiyntniōmy ta rocznica cozamyn na Wiyrchnym i Spodniym Ślōnsku. Mōmy nadzieja że na stałe i stanie sie tradycyjom równiyż na Spodniym Ślōnsku, bo to sie nŏleży naszym Starzikom i Ôjcom a tyż naszym bajtlom. Cześć wszyjskim Ślōnzŏkom ze Wiyrchnygo i Spodniygo Ślōnska, kierzy ôddali swoje życio we Tragedyji Ślunskij we 1945 i potym. Te miejsca Pamiyńci to: ,,Zgoda” we Świyntochłowicahc, Łambinowice, Wrocław, Żagań, Lubań, Lubin, Krzystkowice, Sieniawka, Świętoszów a równiyż te miejsca kiere niy som nom znane abo som zapomnione. Jeńcy ze tych ôbozow buli skierowoni do roboty w niy ludzkich warunkach we polskich hutach i grubach wōngla kamiynnego, a tyż wywożyni do ZSRR skōnd wielu niy wrōciōło. Przyszła mie tako myśl co by stworzyć komisyjo wspólno ze Wiyrchnym i Spodnim Ślōnskiem, kiero by sie zajynła ôdnojdywoniym tych miejsc Pamiyńci i stworzynie listy ôsob kiere to zginyli i upamiyntnić je we noleżyty sposob. Możno tyż rzec, że Tragedyjo Ślōnsko niy skuńczuła sie we 1948 roku ale trwo po dziyń dzisiejszy. Bo miyszkońcy Ślunska ôpuszczajōm swoja ukochano Ziymio za kawołkiym Chlyba, je dewostowane nasze dziedzictwo, byliśmy i jesteśmy polonizowani. Nosze zabytki kulturowe i jynzykowe sōm dewostowane, na Spodnim Ślunsku jynzyk i Kultura Ślōnsko noleży do jynzykow wymarłych i tylko we niykierych miejscach Spodniygo Ślunska zostauo zachowone tyn jynzyk i kultóra. Noleży wszyjsko zrobić co by niy dopuścić do kolejnyj katastrofy to je wymarciym cŏkowicie noszyj Kultury, Tradycyji i Jynzyka, kaj tylko sie do trza jum zachować i stworzyć takie warunki aby we miare możliwości przywrócić takie je nosze zadaniy. A Państwo Polskie je ślepe na tyn fakt. Domogōmy sie rzytelności i prawa dlo nos co by nosze Dziedzictwo zostało ôcalune i przetrwało. Jesteśmy to winni naszym ôjcom, Starzikōm oroz naszym bajtlōm.

SONŚ u metropolity dolnośląskiego, abpa Józefa Kupnego

W dniu 21.01.2014 delegacja Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej spotkała się z metropolitą wrocławskim, abp Józefem Kupnym. Pejter Długosz zarysował ogólne cele i działalność Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej, natomiast Tomek Musialowski wyjaśnił czym zajmuje i zajmować się będzie wrocławskie koło SONŚ.

Arcybiskup jest pozytywnie nastawiony do naszej inicjatywy, popiera jedność Śląska i krzewienie tożsamości śląskiej na rdzennych ziemiach Śląska. Poradził też nam, byśmy nie dali sprowadzić śląskości do skansenu, lecz skierowali ją w stronę pokazania bogactwa i wielowarstwowości śląskości, z którą będzie „atrakcyjna” dla zwykłych ludzi, szczególnie tych młodych. Abp Kupny zaprosił nas również na kolejne spotkanie, za pół roku, gdzie ponownie się pokażemy i zaprezentujemy, co udało nam się zrobić przez ten czas.

Sebastian Donat poprosił metropolitę o to, by pomodlił się w intencji Tragedii Śląskiej. Otrzymaliśmy również publikację z ingresu arcybiskupa Józefa Kupnego na metropolitę wrocławskiego.

Delegacja SONŚ przekazała abp. Kupnemu własne wydawnictwa „Listy z Rzymu” Z. Kadłubka i „Prōmytojsa przibitego” Ajschylosa.

Liczby delegatów na poszczególne koła – Walne 2014

Zgodnie z nowym statutem oraz wewnętrznym regulaminem ogłaszamy listę delegatów przypadających na koła zorganizowane oraz powiaty, w których do tej pory nie powstały koła, którzy wezmą udział w Walnym Zebraniu Delegatów Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej.

Koła zorganizowane:

Ruda Śląska – 2 delegatów
pow. bieruńsko – lędziński – 2 delegatów
Mysłowice – 4 delegatów
Chorzów – 3 delegatów
Tychy-Kobiór  – 1 delegat
Opole i pow. opolski – 2 delegatów
Tarnowskie Góry – 1 delegat
Świętochłowice – 4 delegatów
Siemianowice – 2 delegatów
Dolny Śląsk  – 1 delegat
 

Powiaty, w których nie ma kół, a którym zgodnie ze statutem przysługuje prawo wystawienia po jednym delegacie: kędzierzyński, strzelecki, m. Gliwice z powiatem ziemskim, Katowice, pow. mikołowski, Piekary Śląskie, m. Rybnik z powiatem ziemskim, pow. wodzisławski, Bytom, Zabrze i Szczecin.

Prawo wystawienia po jednym delegacie mają także członkowie zrzeszenie w Irlandii oraz w Niemczech. Prosimy jednak o skorzystanie z tego prawa, tylko gdy zamierzają faktycznie wysłać swojego delegata.

Dodatkowo delegatami są członkowie Zarządu Głównego oraz rzecznik SONŚ.

Delegatów należy wybrać i zgłosić do 15 lutego 2014.

W powiatach i miastach gdzie nie ma kół, zamiar wyboru kandydata należy zasygnalizować do końca stycznia.

Czynne i bierne prawo wyborcze w wyborach delegatów posiadają tylko członkowie, którzy mają opłacone składki za rok poprzedzający Walne Zgromadzenie Delegatów (czyli w tym przypadku za rok 2013).

Walne Zebranie Delegatów SONŚ odbędzie się w pierwszej połowie marca w pow. strzeleckim lub krapkowickim – wybierzemy dogodną lokalizację blisko autostrady. Poinformujemy o tym z początkiem lutego.

Uzasadnienie Sądu Najwyższego oraz krytyczne uwagi adwokata Snarskiego

Po miesiącu od orzeczenia o cofnięciu przez Sąd Najwyższy rejestracji naszemu stowarzyszeniu uzyskaliśmy „pełne” UZASADNIENIE decyzji.

„Pełne” gdyż nie różni się ono zasadniczo od komunikatu jaki Sąd Najwyższy wydał w dniu 5 grudnia. Komunikat ten został już przez nas skomentowany piórem naszego przewodniczącego, Pejtra Długosza.

Uzasadnienie to spotkało się bardzo szybko z krytyczną analizą prawników. Polecamy glosę autorstwa mecenasa Tomasza Snarskiego z gdańskiej kancelarii adwokackiej, a zarazem pracownika naukowego Uniwersytetu Gdańskiego, która została przesłana na adres naszego biura: http://slonzoki.org/files/GlosaTS.pdf

O dalszych naszych krokach będziemy na bieżąco informować.

Zbierzmy 100.000 podpisów!

Reakcją na cofnięcie przez Sąd Najwyższy wpisu do KRS dla Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej jest konsolidacja osób zainteresowanych uregulowaniem kwestii narodowości śląskiej w polskim prawodawstwie.

13 stycznia 2014 ogłoszono początek przygotowań do zbierania min. 100.000 podpisów pod obywatelskim projektem dopisania Ślązaków (osób deklarujących narodowość śląską) do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych jako grupy etnicznej. Będzie to równoznaczne z wpisaniem narodowości śląskiej w polskim system prawny.

Projekt jest wspólną inicjatywą SONŚ, Ruchu Autonomii Śląska oraz pozostałych organizacji wchodzących w skład Rady Górnośląskiej ze wsparciem posłów Marka Plury (PO) i Piotra Chmielowskiego (SLD) oraz senatora Kazimierza Kutza.

Obecnie zbieramy chętnych wolontariuszy do zbierania podpisów. Samo zbieranie podpisów ruszy zapewne na przełomie marca/kwietnia. Akcja będzie koordynowana na portalu: www.jestemslazakiem.pl 

Chętnych do pomocy prosimy o zgłoszenia na portalu lub do nas mailowo: slonzoki@gmail.com (byle nie dublować zgłoszeń).

Akcja będzie potrzebować odpowiedniego nagłośnienia, dlatego prosimy także w miarę możliwości o wsparcie finansowe, gdyż SONŚ jako jeden z pięciu podmiotów podjął się także zobowiązania współfinansowania inicjatywy.

Prosimy o darowizny na nasze konto:

68 1540 1229 2055 4605 8438 0001

Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej

ul. Wodna 9, 46-045 Kotórz Mały:

Tytułem:darowizna na działalność statutową – podpisy