Wpisy z: Listopad 2013

Relacja z I Balu Charytatywnego SONŚ Świętochłowice

16.11.2013r. Świętochłowickie Koło SONŚ zorganizowało I Bal Charytatywny, z którego dochód przeznaczony został na zakup paczek które wręczy Św. Mikołaj chorym dzieciom ze Śląskiego Centrum Pediatrii i Onkologii Dziecięcej w Chorzowie. Po uroczystym otwarciu (foto 1) i podpisaniu się na liście obecności (foto 2), można był zasiadać do stołów (foto 3). W trakcie balu zorganizowano zbiórkę pieniędzy w różnych formach, jedną z nich była sprzedaż kotylionów (foto 4). Największą atrakcją Balu był wielki tort w kształcie flagi Górnego Śląska (foto 5) dar Piekarni Emilii Kristof z Boguszowic. Zaszczytu pokrojenia tortu dostąpili przedstawiciele największych sponsorów Balu t.j. Spółdzielni Mieszkaniowej w Świętochłowicach – V-ce Prezes p. Joachim Fach, oraz Firmy Ochroniarskiej „Sokół” z Siemianowic Śląskich – V-ce Prezes p. Adam Pacocha (foto 6). Punktem kulminacyjnym Balu była aukcja różnych przedmiotów m. in. afrykańskich batików – dar wolontariuszy ze Szkoły Salezjańskiej w Świętochłowicach, obraz malowany ustami na liściu figowca – dar misjonarza z Kolumbii, oryginalna koszulka Realu Madryt – przywieziona z Hiszpanii i wiele innych darów od osób prywatnych. Największe emocje wzbudziła jednak aukcja piłek z autografami drużyn Górnika Zabrze i „srebrnej” drużyny Ruchu Chorzów (foto 7). 100 Wielkie Derby Śląska odbyły się wcześniej, bo na naszym Balu. Minimalnie (bo tylko o 20 zł) zwyciężył Ruch Chorzów. W walce o piłkę z autografami drużyny Górnika Zabrze, dzielnie licytował nasz Prezes Pyjter Długosz, ale w końcu przegrał z tajemniczym aukcjonariuszem który licytował przez telefon. Ogółem na Balu zebraliśmy dokładnie 2490 zł (foto 8). Za te pieniądze na pewno wiele dziecięcych buzi będzie uśmiechniętych w szpitalu w Chorzowie. Później w świetnych nastrojach trwała zabawa do późnych godzin nocnych (foto 9). Może rozważymy aby takie bale cyklicznie, co roku, organizować np. w różnych miastach, z przeznaczeniem na szpitale dziecięce też w innych miejscowościach. Początek został zrobiony.

Krzysztof Sprus

W 1554 r. Wrocław nazwano stolicą narodu śląskiego!

Bardzo ciekawy materiał otrzymaliśmy od dra hab. Bogusława Czechowicza, członka naszego stowarzyszenia z Wrocławia, który przesłał nam skan strony tytułowej Kosmografii czeskiej Zygmunta z Puchova (i Sebastiana Muenstera, bo to czeski przekład z uzupełnieniami Zygmunta, który był Słowakiem czynnym w Czechach) z 1554 r. oraz stronę 476 verso, gdzie w drugim akapicie mamy „Wrocław, stolicę Narodu Śląskiego„! (w oryginale rzecz jasna po czesku).

Skany, które pochodzą ze strony: http://www.manuscriptorium.com/apps/main/mns_direct.php?docId=set20080808_106_19 , zamieszczamy poniżej.

Turniej skata w Chorzowie

Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej koło Chorzów we współpracy z klubem Skat Klub Barbara Chorzów organizuje Turniej Skatowy Śląskich Miast i Gmin. Turniej zaplanowany jest na niedzielę, 24 listopada, w godzinach 09.00 – 15.00, w Magazynie Ciekłego Powietrza w Sztygarce, Chorzów, ul. Księdza Piotra Skargi 34d.

Wpisowe: 10 złotych. Turniej indywidualny i drużynowy wg obowiązujących przepisów Polskiego Związku Skata.

O objęcie Turnieju honorowym patronatem zwróciliśmy się do Prezydenta Miasta Chorzów.

Spotkanie koła SONŚ Wrocław

Zapraszamy wszystkich na spotkanie inauguracyjne naszego koła, które odbędzie się 7 listopada o godzinie 17.00 w jednej z sal konferencyjnych Wrocławskiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych SEKTOR 3 na ul. Legnickiej 65 (obok zajezdni tramwajowej).

Na spotkaniu wygłoszone zostaną także dwa referaty dotyczące zagadnień śląskich przygotowane przez członków SONŚ Wrocław.

Tel. kontaktowy: Sebastian Donat – 510 309 681

Konferencja „Europejskie i regionalne instrumenty ochrony języków zagrożonych” – relacja

Organizowana przez Komisję Mniejszości Narodowych i Etnicznych Sejmu RP oraz Biuro Analiz Sejmowych konferencja, zgromadziła w Sali Kolumnowej Sejmu RP wielu gości skupionych wokół sprawy ochrony języków i dialektów zagrożonych wymarciem. Wśród nich było szerokie grono naukowców (z zakresu polityki językowej, planowania językowego, polityki mniejszościowej i socjolingwistyki), którzy czynnie uczestniczyli w konferencji wygłaszając swoje referaty. Wśród gości pojawili się reprezentanci Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej w osobach posła Marka Plury, Wojciecha Glenska oraz Krzysztofa Gawliczka, a także przedstawiciele wielu innych śląskich organizacji (DANGA, SILESIA SCHOLA, ZLNS, ŚLONSKO FERAJNA, NASZ WSPÓLNY SLĄSKI DOM, PRO LOQUELA SILESIANA). Pierwsza część konferencji poświęcona była standardom ochrony języków zagrożonych, sukcesom oraz problemom związanym ze rewitalizacją języka kaszubskiego, jidysz i języka karaimskiego. Druga część poświęcona była językowi i kulturze Wilamowic oraz ochronie ginących dialektów.
Trzecia część dotyczyła próby podjęcia działań wobec języków nieuznanych i nieobecnych w polskiej polityce językowej, gdzie głównie skupiono się na języku śląskim. Swoje wystąpienia na temat śląskiej mowy wygłosili prof. dr hab. Bogusław Wyderka, dr hab. Katarzyna Kłosińska, dr hab. Roman Szul, dr hab. Jolanta Tambor oraz prof. dr hab. Grzegorz Janusz. W trakcie panelu dyskusyjnego wywiązała się bardzo żywiołowa debata podczas której nie brakowało również zdecydowanych sceptyków uważających, że godka śląska to tylko dialekt języka polskiego a próby jego usankcjonowania mogą grozić suwerenności państwa polskiego.
Wspólną konkluzją trzeciej części konferencji była niewątpliwa potrzeba usankcjonowania języka śląskiego w polskiej polityce językowej. Zastanawiano się jednak czy nie wymaga to zmiany lub stworzenia na nowo ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych.

Uczestnicy konferencji: Wojciech Glensk (SONŚ), Józef Kulisz (Danga), Krzysztof Gawliczek (SONŚ)

Uczestnicy konferencji: Wojciech Glensk (SONŚ), Józef Kulisz (Danga), Krzysztof Gawliczek (SONŚ)

oprac. Wojciech Glensk (SONŚ)

„Z POZA OLZY” nr 2 – felieton z czeskiego Śląska

Zapraszamy do kolejnego felietonu naszego członka z czeskiego Śląska. Seria nosi tytuł „Z POZA OLZY” (czyli „ZZA OLZY” wg wymowy Ślązaków z Czech). Teksty przygotowuje Lukáš Palowský a Kateřina Kolková. Już dzisiaj im dziękujemy. Kolejny felieton nosi tytuł NYSA: http://slonzoki.org/files/ZPOZAOLZY02NYSA.pdf

Zapraszamy do lektury. Mamy nadzieję, że będą to „ganz fajne chwile”, jak mawia Lukáš Palowský.

Felietony są przygotowane w języku czeskim i polskim, z śląskimi wstawkami.