Wpisy z: Marzec 2013

Koło powstało w powiecie bieruńsko-lędzińskim

22 marca powołano koło SONŚ w powiecie bieruńsko-lędzińskim. W zebraniu wzięło udział 15 spośród 31 osób, które wypełniły deklarację członkowską stowarzyszenia. Zebrani jednogłośnie na przewodniczącego wybrali  Dariusza Dyrdę, dotychczasowego koordynatora powiatowego. Podkreślił on, że decydując się na szefowanie powiatowemu SONŚ-owi rezygnuje z ubiegania się o funkcję powiatowego przewodniczącego RAŚ, bo funkcji w tych organizacjach nie powinno się łączyć. W przeciwnym razie ludzie wciąż będą postrzegali, że to jedno i to samo. – Nie rezygnuję z aktywności w RAŚ, ale w mieniu władz powiatowych SONŚ powinien występować kto inny, niż władz powiatowych RAŚ – wyjaśnił.

Zarząd uzupełniają Edward Urbańczyk (radny w Lędzinach) oraz Alicja Renz. Koło zdecydowało, że na chwilę obecną jego dwa najpilniejsze zadania, to naciskanie na rady gmin i radę powiatu w celu zajęcia się rezolucją popierającą śląsko godka oraz nakłanianie starosty, aby na mostach granicznych z Małopolską – na Wiśle w Bieruniu (granica z Oświęcimiem) i Przemszy w Chełmie (granica z Chełmkiem) – postawić tablice Wiŷrchni Ślůnsk (ewentualnie Gůrny Ślůnsk).

Zebranie członków stowarzyszenia poprzedził wieczór autorski Dariusza Jerczyńskiego, którego „Historia Narodu Śląskiego” właśnie tego dnia pojawiła się w kilku księgarniach. O śląskich książkach opowiadał on oraz Dariusz Dyrda, nowy przewodniczący koła a zarazem autor „Rýchtig Gryfnej Godki”. Obie książki można było kupić po okazyjnej cenie.

– Obaj z Darkiem Jerczyńskim chętnie skorzystamy z zaproszeń innych kół SONŚ na wspólny wieczór autorski – mówi Dariusz Dyrda.

oprac. SBL

„Śląskość jako wyzywanie etyczne”

W dniu 13 marca opolską część Górnego Śląska odwiedził prof. Zbigniew Kadłubek, prezentując „Listy z Rzymu” – książkę otwierającą CANON SILESIAE – Ślōnskŏ Bibliŏtyka.

Spotkania autorskie w Opolu-Grudzicach i Tarnowie Opolskim posłużyły do zadumy nad istotą śląskości, człowieczeństwa i relacji z otaczającym światem. Według profesora istotą śląskości nie jest licytacja na ilość pokoleń śląskiego pochodzenia, zanurzenie w śląskiej kulturze czy etniczności, lecz śląskość to wyzwanie etyczne: „Każdy sam przed sobą musi na to pytanie odpowiedzieć, nawet gdyby jego rodzina mieszkała tutaj od tysiąca pokoleń, czy ja chcę być Ślązakiem, czy to jest ta tożsamość w której jestem w zgodzie ze samym sobą”.

Wiele pytań krążyło także wg stanu języka śląskiego. Pojawiały się przykłady używania języków regionalnych w Bawarii, Fryzji czy Neapolu. Wg prof. Kadłubka globalizujący się świat najłatwiej zrozumieć tym, którzy używają dialektów. Natomiast śląskiego nie należy zbytnio archaizować, bo język jest tylko wtedy żywy, gdy ludzie go używają, gdy służy komunikowaniu. Nie należy także literatury śląskiej ograniczać  tylko do tej pisanej po śląsku, bo śląskimi językami są też łacina, polski, niemiecki, czeski czy jidisz. Literaturę śląską łączy pewien rodzaj rozumienia świata i oglądu ludzi mieszkających na przestrzeni dziejów w tym regionie.

Spotkania moderował Jerzy Ciurlok.

„Listy z Rzymu” – dwa spotkania autorskie w pow. opolskim

W najbliższą środę, 13 marca, zapraszamy Państwa na kolejne spotkania autorskie promujące pierwsze wydanie z cyklu CANON SILESIAE – Ślōnskŏ Bibliotyka: „Listy z Rzymu” Zbigniewa Kadłubka, napisanym po ślōnsku traktacie filozoficznym o przemijaniu Śląska.

Z. Kadłubek jest kierownikiem Katedry Literatury Porównawczej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego oraz m.in. członkiem PAN i Verein für Geschichte Schlesiens. Autor szkiców o dawnej i współczesnej kulturze Śląska, literaturze średniowiecznej oraz ekspresjonizmie niemieckim.

Spotkania poprowadzi Jerzy Ciurlok, znany felietonista i prezenter radiowy, satyryk (Ecik z Kabaretu Masztalskich), humorysta i poeta. Znawca literatury i historii Śląska.

 

W tym dniu odbędą się dwa spotkania autorskie:

o godz. 17.00 w filii Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu-Grudzicach (Opole-Grudzice, ul. Młodej Polski 4, budynek OSP). Spotkanie współorganizuje Rada Dzielnicy Grudzice. Za pomoc w organizacji szczególnie dziękujemy p. Barbarze Orel.

o godz. 19.00 w Bibliotece w Tarnowie Opolskim (Budynek Domu Kultury w Tarnowie Opolskim na Osiedlu Zakładowym, wejście do biblioteki od tyłu budynku). Za pomoc w organizacji spotkania dziękujemy p. Krzysztofowi Wysdakowi.

Wstęp na obydwa spotkania bezpłatny. Podczas spotkań będzie można nabyć zarówno książki Zbigniewa Kadłubka jaki i Jerzego Ciurloka.

Serdecznie zapraszamy!