Wpisy z: Luty 2013

Wybór władz koła Świętochłowice

Zapraszamy na spotkanie wyborcze władz koła SONŚ w Świętochłowicach. Spotkanie odbędzie się 18 marca (poniedziałek) o godzinie 18.00 w Świętochłowicach na ul. Kubiny 16a (siedziba koła RAŚ Świętochłowice).

Zainteresowanych przystąpieniem do SONŚ prosimy o kontakt mailowy: slonzoki@gmail.com lub bezpośrednio z koordynatorem SONŚ w Świętochłowicach, Krzysztofem Sprusem.

Propozycja tłumaczenia statutu SONŚ na śląski – pod dyskusję

Od naszego członka z Mikołowa, Michała Baranioka, otrzymaliśmy propozycję tłumaczenia statutu naszej organizacji na śląski. Domyślamy się, że jak większość tekstów pisanych po śląsku, tak i ten wzbudzi sporą dyskusję. Tutaj link do propozycji Michała: http://www.slonzoki.org/files/StatutMB.pdf

Autor tłumaczenia jest też tego świadom, dlatego czeka na wszelkie sugestie pod mailem: bajstlyrz@szkryfka.eu

Jako pomoc podaje też swój autorski projekt dykcjōnorza: www.dykcjunorz.eu

Zapraszamy do dyskusji.

Dary na Światowy Dziyń Rodnyj Mŏwy + promocja dla bibliotek

(SI) Skuli Światowego Dnia Rodnyj Mŏwy (21 lutego) Stŏwarzyszyniy Ôsobōw Narodowości Ślōnskij ôbdaruje bibliotyki we Ôpolu a Katowicach poranoście „Listów z Rzymu” prof. Kadłubka. Ksiōnska ta ôtwiyro seria „CANON SILESIAE – Ślōnskŏ bibliotyka”. Je to ôzprawa filozoficznŏ naszkryflanŏ po ślōnsku. Mōmy nadziejã, że ksiōnski te pomogōm lepiyj poznać ślōnsko duszã. „Listy z Rzymu” to tes nŏlepszy bajszpil, że po ślōnsku idzie pisać ô filozofii, przajaniu i tematach ważkich.

Światowy Dziyń Rodnyj Mŏwy, je to świynto, co trefi kŏżdy rok 21 lutego. Zostało ōne ôbrane ôd UNESCO 17 listopada 1999 i mŏ przipōminać nōm, co sie zdarziło w Bangladeszu, kaj w 1952 roku zabiyli piynć sztudyntōw na demōnstracyji, co dōmŏgali sie uznaniŏ jynzyka byngalskigo za jynzyk urzyndowy. Podle UNESCO praje połowa z 6000 jynzykōw świata może sie stracić za 2-3 pokolynia. Ôd 1950 przestało być używane 250 jynzykōw. Światowy Dziyń Rodnyj Mŏwy je po to, co by pōmōc chrōnić ta roztomajntość jynzykowõ, tã erbowiznã kulturowõ.

(PL) Z okazji Światowego Dnia Języka Ojczystego (21 lutego) Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej przekaże bibliotekom w Opolu i Katowicach kilkanaście egzemplarzy „Listów z Rzymu” prof. Kadłubka. Książka ta otwiera serię „CANON SILESIAE – Ślōnskŏ bibliotyka”. Jest to traktat filozoficzny napisany po śląsku. Mamy nadzieję, że ksiązki te pomogą łatwiej zrozumieć śląską duszę. „Listy z Rzymu” to także najlepszy przykład, że po Śląsku można pisać o filozofii, miłości i tematach ważnych.

Światowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku zginęło pięciu studentów podczas demonstracji w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

Przy okazji zapraszamy biblioteki zainteresowane zakupem „Listów z Rzymu” do udziału w promocji – z okazji Światowego Dnia Języka Ojczystego każda Biblioteka, która zgłosi się do końca lutego mailem do naszego stowarzyszenia: slonzoki@gmail.com będzie mogło nabyć „Listy z Rzymu” po cenie 11 złotych + 5 złotych koszt wysyłki. Standardowa cena „Listów” to 19,90 złotych + koszty wysyłki.

opac. PD. Luty 2013

Spotkanie otwarte w Katowicach

21. lutego w Katowicach odbędzie się spotkanie otwarte SONŚ, na które serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych mieszkańców tego miasta. Porozmawiamy o działalności i planach Stowarzyszenia, a także o możliwości stworzenia katowickiego koła SONŚ.

Miejsce:
PUB Gemma
ul.Piotrowicka 76
Katowice Ligota

Termin:
21. 02. 2013
godz. 18:00

Po Ślōnskim sznelcugu

9.02. odbył się w Katowicach Ligocie „Ślōnski sznelcug”, impreza, w ramach której przeprowadziliśmy promocję książki „Listy z Rzymu” i spotkanie z jej autorem, prof. Z. Kadłubkiem. Można było także posłuchać muzyki dwóch ambientowych projektów: Dead Factory oraz ARRM. Wszystkiemu oprawę nadawały fotografie Macieja Mutwila oraz nastrojowe wnętrze Przestrzeni Twórczej Stacja Ligota, gdzie miało miejsce nasze wydarzenie.

Zapraszamy na blog Tuudi.net, gdzie znajduje się obszerna relacja oraz nagranie rozmowy z prof. Kadłubkiem. Spotkanie zrelacjonował także serwis bezwyjatku.pl, a wspomniał o nim Dziennik Zachodni.

Wysoka frekwencja gości (w imprezie uczestniczyło blisko 40 osób) i ciepłe komentarze skłaniają ku myślom o przekształceniu jednorazowego wydarzenia w serię spotkań.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz tym, którzy włączyli się w przygotowanie wydarzenia: prof. Z. Kadłubkowi, Maciejowi Mutwilowi, ARRM oraz, za udostępnienie zdjęć, Tomkowi Szklarskiemu z odkryjslaskie.org. Z ramienia SONŚ „Ślōnski sznelcug” przygotował i poprowadził Rafał Szyma.