Wpisy z: Czyrwiyc 2012

Spotkanie otwarte w sprawie języka śląskiego

Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej oraz Towarzystwo Kultywowania i Promowania Śląskiej „Pro Loquela Silesiana” mają zaszczyt zaprosić na spotkanie otwarte w Dobrzeniu Wielkim (pow. opolski), jakie odbędzie się w dniu 26 czerwca br. (wtorek) o godz. 19.00 w „Restauracji Pod Lasem”.

Gościem spotkania będzie prezes PLS, Rafał Adamus, który wygłosi wstęp do dyskusji: „Czy kodyfikacja języka śląskiego zagraża gwarom opolskim?”.

Po referacie dyskusja, w której można będzie się dowiedzieć jak wyglądają prace nad kodyfikacja Śląskiego oraz stan prac legislacyjnych nad uznaniem śląskiego za język regionalny.

Zaproszenie do udziału w dyskusji wystosowano także do liderów Mniejszości Niemieckiej w woj. opolskim, którzy niejednokrotnie wypowiadali się nieprzychylnie w kwestiach j. śląskiego. Mamy nadzieję, że na spotkaniuu będą mogli rozwiac swoje obawy.

Serdecznie zapraszamy!

Oświadczenie w sprawie pomówienia przez p. Cebulę

We wtorkowym wydaniu NTO (19.06.2012) pan Karol Cebula w liście „Hufce Gorzelika likwidują Opolszczyznę” próbuje wciągnąć Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej do dyskusji wokół przyszłości województwa opolskiego.

Uważamy to postępowanie za nieuczciwe, gdyż SONŚ nie wypowiadał się do tej pory na temat zmiany kształtu mapy administracyjnej Rzeczypospolitej Polskiej ani nie planuje w przyszłości podejmować takich działań.

Nie wiem jaki cel przyświeca próbie dyskredytacji naszej organizacji, ale prosilibyśmy w przyszłości aby krytyka Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej odnosiła się do faktycznych działań organizacji, a nie polegała na próbie przypisania nam celów, których nie realizujemy.

Zarząd SONŚ

Ani autem, ani na skuterze nie jest tak fajnie jak na rowerze

III TURAWSKI RAJD ROWEROWY 

Młodzieżowa Rada Gminy Turawa po raz kolejny zaprosiła wszystkich miłośników rowerów do wspólnej zabawy. 2 czerwca na starcie rajdu pod budynkiem Urzędu Gminy Turawa stawili się uczestnicy, którzy byli przygotowani na strategiczną i ekstremalną rozgrywkę rowerową. Wyposażeni w napoje energetyczne, kompasy, plecaki, suchy prowiant, a nawet zapasowe dętki czekali niecierpliwie na przekazanie im map rajdu.

Punktualnie o godzinie 11.00 rajd rozpoczęła grupa 20 uczestników. W specjalnie przygotowanych punktach czekały na uczestników zadania i testy z wiedzy ogólnej, za które można było zdobyć i gromadzić punkty. Na stacjach konkursowych zlokalizowanych w Turawie – Marszałkach, Osowcu, Ligocie Turawskiej, Zakrzowie Turawskim i w Dylakach uczestnicy musieli m. in. ułożyć wieżę z jabłek, nawijać makaron penne na spaghetti trzymając makaron spaghetti w ustach, owijać się papierem toaletowym na tyle precyzyjnie, żeby ten się nie porwał czy odpowiedzieć na szereg łamigłówek i zagadek logicznych, z których jedna okazała się frapująca dla niektórych ekip „W worku było sześć batonów i sześciu braci, każdy z braci dostał baton, a jeden został w worku jak to możliwe?”.

Po trzygodzinnych zmaganiach na trasie o 13.30 na mecie pod Urzędem Gminy, w Turawie, gdzie pod namiotem przygotowano mały poczęstunek dla uczestników zameldowała się pierwsza ekipa. O 14.00 na metę dotarła największa ilość uczestników, parę chwil po 14.00 rajd ukończyły ostatnie duety.

Po podsumowaniu liczby zdobytych na trasie punktów i po weryfikacji czasu przyjazdu na metę ogłoszono wyniki tegorocznej edycji rajdu „Ani autem ani na rowerze nie jest tak fajnie jak na rowerze”, w którym to trzecie miejsce zajęła drużyna Anna Tkaczuk i Grzegorz Mandela, na drugim stopniu podium znalazł się żeński duet Agnieszka Ebisz i Justyna Czaja, a zwycięzcami rajdu okazali się Michał Grodek i Przemysław Halupczok.

Zwycięzcy otrzymali karty upominkowe do wykorzystania w sieci sklepów Reserved i House oraz bilety do opolskiego kina Helios. Dzięki współpracy z Stowarzyszeniem Osób Narodowości Śląskiej, przygotowaliśmy dla uczestników mały słodki poczęstunek na zakończenie zmagań, a to wszystko po to by zregenerować siły. Za pomoc w organizacji trzeciej edycji rajdu dziękujemy Gminie Turawa oraz Stowarzyszeniu Osób Narodowości Śląskiej, które wspomogło już nasz wcześniejszy projekt – Warsztaty Amatorskiej Kuchni „W dobrym smaku”.

Już dziś zapraszamy wszystkich na kolejny rajd za rok, tak jak w latach ubiegłych czekamy na Wasze propozycje trasy, które możecie zgłaszać mailowo na adres mrg.turawa@op.pl.

 

Młodzieżowa Rada Gminy Turawa

Polemika w sprawie języka śląskiego

W ostatnim numerze „Gościa Niedzielnego” ukazał się wywiad z panią Marią Pańczyk-Pozdziej, senator RP, w którym to m.in. negowała ona sens kodyfikacji śląskiego. Powtarzały się tam znane od lat argumenty o zatraceniu różnorodności gwar śląskich, jeśli śląski zostałby skodyfikowany, czy też o braku odpowiedniego słownictwa śląskiego w niektórych obszarach językowych.

Z największą przyjemnością zapraszamy Państwa do lektury tekstu polemicznego do w/w wywiadu. Autorem polemiki jest dr Henryk Jaroszewicz, językoznawca Uniwersytetu Wrocławskiego, członek Tôwarzistwa Piastowaniô Ślónskij Môwy DANGA oraz Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej.

Pełna treść listu pod linkiem: http://www.slonzoki.org/files/polemika.pdf