Kaszub, Ślązak – dwa bratanki

W odpowiedzi na zaproszenie Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej, przedstawiciele stowarzyszenia Kaszëbskô Jednota odwiedzili w dniach 2-4 marca Górny Śląsk. Wizyta miała na celu zawiązanie bliższej współpracy między organizacjami. Piątkowy wieczór miał charakter typowo zapoznawczy. Rozmowy prowadzone były głównie w języku kaszubskim i śląskim. Wymieniano wzajemne doświadczenia. Mówiono o tym, jak zarówno negatywne jak i pozytywne czynniki wpływały na  kaszubskość i śląskość na przestrzeni lat. Odnajdywano podczas rozmów również wiele cech wspólnych charakteryzujących obie narodowości.

Konferencja prasowa w Opolu (Justyna Nikodem i Karol Rhode)Sobotni poranek upłynął pod znakiem dalszych rozmów i wypracowania sprzężonych działań, o  których poinformowano na konferencji prasowej zorganizowanej w sobotnie południe na opolskim rynku. Konferencję prowadzili Karol Rhode i Mateusz Meyer z Kaszëbskô Jednota oraz Justyna Nikodem i Piotr Długosz z SONŚ. Po zakończeniu konferencji goście wraz z gospodarzami przeszli wzdłuż „opolskiej Wenecji” do restauracji Starka na wspólny obiad, gdzie kontynuowano rozmowy. Po obiedzie wspólnie zwiedzano Górę Świętej Anny, gdzie Kaszubi mogli podziwiać tamtejsze sanktuarium, z figurką św. Anny Samotrzeciej, pomnik czynu powstańczego oraz przedwojenny amfiteatr.  Dzięki wielogodzinnym wspólnym rozmowom cele i interesy stowarzyszeń stały się jeszcze bardziej tożsame, niż początkowo przypuszczano. Przedstawiciele obu stron wymieniali wzajemnie doświadczenia z zakresu pielęgnowania języka ojczystego, jak i prawnych aspektów legalizacji swojej tożsamości narodowościowej. Kaszubi przyznawali, że w kwestiach językowych są o krok przed Ślązakami, ale w przypadku świadomości regionalnej i promowania jej trochę im do Ślązaków brakuje. Wspólnie przyznano, że razem przedsięwzięte działania powinny przynieść więcej korzyści. Było to pierwsze tego typu spotkanie, ale planowane są już następne, tym razem odbędzie się ono w maju na Kaszubach.

Obiad w "Starce"

Dodaj komentarz


Możesz używać następujących tagów HTML :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>