Ślązacy – LEGALIZUJEMY SIĘ! Start zbiórki 100.000 podpisów. TWOJA POMOC JEST POTRZEBNA!

W dniu 18 kwietnia 2014 został zarejestrowany Komitet Inicjatywy Ustawodawczej projektu ustawy o zmianie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, który ma w 3 miesiące zebrać min. 100.000 podpisów pod projektem dopisania Ślązaków jako mniejszości etnicznej w ustawie o mniejszościach narodowych i etnicznych. Oznacza to, że do połowy lipca WSZYSCY, którym ta sprawa leży na sercu, muszą ciężko pracować! Prosimy więc o zaangażowanie się dla dobra wspólnej sprawy!

Akcję popierają organizacje wchodzące w skład Rady Górnośląskiej.

BEZ WASZEJ POMOCY NIE DAMY RADY!

Tutaj publikujemy do pobrania listy do zbierania podpisów oraz projekt proponowanych zmian w ustawie. Uwaga! Osoba zbierająca podpisy musi mieć przy sobie taki wzór zmiany w projekcie!

Pobierajcie, drukujcie i przygotujcie się do zbierania!

Lista do zbierania podpisów – wersja PDF

lub Lista do zbierania podpisów – wersja WORD

 

Projekt ustawy w PDF

Tutaj znajdą Państwo także UZASADNIENIE dla projektu ustawy autorstwa posła Marka Plury. Ten dokument nie jest wymagany przy zbieraniu podpisów, ale warto zapoznać się z argumentacją.

Potrzebujecie większej ilości list. Napiszcie do nas maila: slonzoki@gmail.com lub zadzwońcie: 693 953 661, a prześlemy Wam wydruki pocztą!

Zebrane listy można przekazywać do biura SONŚ w Opolu na ul. Reymonta 30/III pietro/lokal 1 oraz biura RAŚ w Katowicach na ul. Bończyka 9/4.

Listy będą także zbierać szefowie kół – tutaj dane kontaktowe

Można je też wysłać pocztą na adres: Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej, ul. Wodna 9, 46-045 Kotórz Mały.

Na co należy zwrócić uwagę!

1. W adresie należy koniecznie podać pełną nazwę miejscowości, a więc NIE dla K-ce, Siemianowice Śl., Strzelce Op., Środa Śl. czy Tarnowskie G. – TAK dla Katowice, Siemianowice Śląskie, Strzelce Opolskie, Środa Śląska czy Tarnowskie Góry

2. Sprawdź, czy osoba podaje pełny numer PESEL – numer pesel składa się z 11 cyfr.

3. Osoby muszą podać też swoje pełne imię i nazwisko, nie wystarczy np. P. Długosz. Uwaga, jeśli używasz tylko jednego imienia, to wystarczy podać tylko jedno!

4. Wpisywać mogą się wszystkie osoby z miejscem zameldowania na terenie Polski, które w dniu 18 kwietnia 2014 ukończyły 18 lat.

 

Dobre praktyki:

1. Znajomy chce się podpisać na Twojej liście? Fajnie, ale LEPIEJ DAJ MU CZYSTĄ LISTĘ NIECH ZBIERZE PODPISY CAŁEJ RODZINY I SWOICH ZNAJOMYCH i taką listę Ci odda.

2. Od 22 kwietnia będzie można prowadzić też zbiórki w miejscach publicznych. Jeśli chcesz wystawić stolik na deptaku/placu/innym miejscu publicznym – NIE POTRZEBUJESZ ZEZWOLENIA! Wystarczy, że nie tarasujesz przejścia i możesz stać i prowadzić zbiórkę!

3. Liczy się KAŻDY POPRAWNY PODPIS! Nie trzeba przesyłać tylko pełnych list. Brakuje Ci na jakiejś liście kilku podpisów, nie obawiaj się jej przesłać. Mieszkasz poza Śląskiem? Zbierz podpisy w rodzinie i podeślij listę!

Dodaj komentarz

Liczba komentarzy: 36

 1. Mam pytanie gdzie można się wpisać na taką listę.Jestem z Zabrza

 2. A nie lepiej wydrukować listę, zebrać podpisy rodziny i znajomych i odesłać nam kilkanaście podpisów, niż tylko złożyć jeden? 🙂

 3. Czy podpisy mogą składać osoby zamieszkałe/zameldowane za granicą?

 4. Niestety podpisywać mogą się tylko osoby z zameldowaniem w PL.

 5. stańcie sie pod kopalniami m.in w rudzie śl.. podejrzewom że dużo chętnych wom sie podpisze:)

 6. Jo proponuja wystawic stoliki w Piekarach Slonskich w dniu pielgrzymki chopow we maju,tam lazi srednio ponad 50 tausenow Slonzokow…

 7. Dzięki takim akcjom kompromitujemy się w całej Polsce i Europie. Po co to wszystko? Co dalej, oddzielenie się? Myślicie, że węglem wszystko wygracie? Za kilkanaście lat węgiel się skończy i cały śląsk (oprócz Katowic), upadnie.

  • A jak Pan doszedł tą akcją do węgla???? Jeśli cokolwiek kompromituje, to brak zabieranie głosu bez posiadania elementarnej wiedzy.

   • sorki ale mnie tyż interesuje – co dalej ?
    Europa się zjednoczy a Śląsk sie odłonczy ?
    wiym , wiym takich planow niyma — na razie jeszcze niyma …

  • Warto się zdecydować: „kompromitujemy się”, czy „Myślicie … wygracie”. Słowem – „my”, czy „wy”. Co ma węgiel do „wiatraka”, nie wiem, wiem natomiast, że Ślązacy byli zanim zaczęto wydobywać na Śląsku węgiel, będą i po zaniechaniu tego wydobycia.
   Nic nie upadnie, dziś Śląsk stoi np. miedzią, nie węglem (chyba, że się nie wie, co to Śląsk…).

 8. Zeflik ze Śląska

  Ja to poprę, jeżeli będziecie zabiegać także o narodowość wodzisławsko-jastrzebską. Skoro może być narodowość śląska to moge być kożdo. Pra? Czmu by niy? Jak jedna to moge być i dugo i kożdo inkszo.

  • Jeśli ta grupa, która będzie zabiegać o narodowość wodzisławsko-jastrzębską, określi to publicznie, twierdząc oczywiście że nie są ani narodowości polskiej, ani śląskiej, ani żadnej innej tylko SWD-SJZ, to jak najbardziej. Możecie liczyć na nasze wsparcie.

  • Czemu niy? Choćby wos i 5 mioło być to byda z wami.

 9. „Icarus 28 kwietnia 2014 o 17:08

  W PL, czyli w Polsce Ludowej? Brrrrr. Skrót od nazwy Rzeczpospolita Polska to RP.”

  PL to skrót od słowa POLSKA – 2 litery – czyli pierwsza i i 3 litera a nie pierwsza i 2 bo by się z Portugalią myliło i ta ma samo P

 10. Kaj moga sie wpisać na lista ślonzoków w Tarnowskich Górach

 11. Pod Tesco w Orzeszu zbiera podpisy energiczny dziadek, jest bardzo aktywny i bardzo dobrze mu idzie, Brawo.

 12. Chciałem się podpisać na liście podczas akcji zbierania podpisów 21 czerwca w Raciborzu. Tego dnia jednak nikt się u nas nie zjawił. Czy planujecie w ogóle zbiórkę podpisów w naszym mieście?

  • przekazaliśmy maila raciborskiemu koordynatorowi

   • W Raciborzu zbieraliśmy już kilka razy na zorganizowanych akcjach, 21 nie udało nam się jednak dojechac ze względu na wypadek losowy. Czy będziemy zbierac to się okaże od rozkałdu weekendowego imprez i ilości wolontariuszy do dyspozycji – może coś zorganizujemy 5/6 lipca – zobaczymy.
    Póki co w Raciborzu można podpisac się w Pubie Przystanek Kulturalny Koniec Świata przy ul. Miarki. Dla użytkownika internetu nie powinno byc też problemem samemu wydrukowac listę, podpisac się i zebrac podpisy rodziny oraz znajomych 🙂 Pozdrawiam

 13. Gdzie znajdę wzór zmiany w projekcie ?

 14. Mam jeszcze jedno pytanie. Do kiedy dokładnie są zbierane te podpisy ?, bo nigdzie nie znalazłem, albo jestem ślepy i gdzieś przeoczyłem 🙂

  • 18 lipca muszą znaleźć się w sejmie. To oznacza, że albo jutro przekazać na Marszu Autonomii, albo do wtorku dostarczyć do biura SONŚ.

 15. Ok dzięki za info. Oddałem zebrane przez siebie podpisy w piątek. Zebrałem ich 40, co jak na mnie jest dużym wyczynem,bo pierwszy raz zainteresowałem się i wziąłem udział w tak wielkiej akcji. 🙂 Teraz tylko czekać aż warszawa zadławi się tyloma podpisami 😛 Pozdrawiam

  • wielkie dzięki. właśnie zaangażowanie osób, które dotychczas się nie angażowały, jest bardzo cenne i ważne – pokazuje, że nie robimy tego tylko dla nas, ale potrzebne jest to też rzeszy anonimowych Ślōnzŏkōw. DZIYNKUJYMY!

 16. dejcie se pokoj z tum autonomium . chceta arabiaslunskol myslam ze ni

Dodaj komentarz


Możesz używać następujących tagów HTML :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>