Zmiana godziny i miejsca spotkań SONŚ we Wrocławiu

Na sierpniowym spotkaniu członków i sympatyków Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej we Wrocłąwiu ustalono m.in, że od września spotkania będą odbywac się nieco później i w nowym miejscu: spotkania będą się teraz odbywac w każdą drugę niedziele miesiąca o godz. 17.00. Nowym miejscem spotkań będzie Restauracja Kuchnia na ul. W. Bogusławskiego, obok Arkad Wrocławskich.

Najbliższe spotkanie 8 września.

Organizatorem spotkania jest Sebastian Donat. Podajemy telefon kontaktowy: 510 309 681 oraz maila: sebastian.donat@wp.pl

Po sierpniowym spotkaniu udano się znowu na miasto, aby poznawać empirycznie historię Śląska. Odwiedzono m.in. po Nowej Bramie Świdnickiej, która kazał wyburzyć Napoleon. Następnie udano się do kościoła, który wzniesiono na pamiątkę zrzeczenia się przez Kazimierza Wielkiego wszelkich praw do Śląska (zdjęcie fragmentu kościoła).

Dodaj komentarz

Liczba komentarzy: 5

 1. Za moim znajomym (komentarz na facebooku):

  „Proponuję zatrudnić sobie dobrego historyka, albo chociaż poczytać trochę książek… Chociaż jeśli na siłę chcecie tworzyć jakichś mitycznych wrocławskich Ślązaków , to może wolicie żeby historia wam nie przeszkadzała…

  1. W trakcie spotkania we Wrocławiu w 1351 dopiero ufundowano ten kościół (na pamiątkę tego wydarzenia) więc go jeszcze nie było – więc nie można tam było niczego się zrzec.

  2. Na zjeździe w 1351 oprócz wydania przez króla czeskiego Karola IV dokumentu gwarantującego że nie będzie zabiegał o oderwanie diecezji wrocławskiej od polskiej metropolii w Gnieźnie i ufundowania tegoż kościoła w zasadzie nic nie ustalono.

  3. Kazimierz Wielki w 1339 wystawił Luksemburgom dokument, w którym deklarował, że nie naruszy czeskiego stanu posiadania (wymienionych z nazwy księstw zhołdowanych przez Luksemburgów) na Śląsku. Trochę to mało jak na „ostateczne zrzeczenie” się praw do Śląska…

  4. Pokój Namysłowski z 1348 nie zawierał zrzeczenia się praw do Śląska, jeśli chodzi o stan posiadania to akceptował po prostu status quo.

  5. W 1356 podpisano układ praski, gdzie Kazimierz zrzekał się praw do księstwa świdnickiego i oddawał Byczynę, Kluczbork i Wołczyn w zamian za rezygnację Karola z praw do Płocka.

  6. Dzięki zabiegom dyplomatycznym króla Stolica Apostolska unieważniła wszystkie zawarte pod politycznym przymusem przysięgi Kazimierza dotyczące ustępstw terytorialnych z lat 1335, 1339, 1348 oraz 1356 r.

  7. Pod koniec życia Król zmontował koalicję antyluksemburską z ks. Henrykiem V i Bolkiem II planując odzyskanie zwierzchnictwa na Śląsku. Niestety Bolko zmarł w 1368, ale plany zbrojnej rewindykacji Śląska były kontynuowane, niestety Kazimierz umarł w 1370r”

 2. Dziękujemy za sprostowanie. Mitycznych Ślązaków we Wrocławiu tworzyć nie trzeba, wystarczy popatrzeć na 1000-letnią historie miasta 🙂

 3. Wolałem skopiować cały komentarz, by nie było że wycinam niewygodne fragmenty 🙂

 4. a w historii są „niewygodne fragmenty”? 🙂

 5. zaproszom wszyskich jutro na spotkanie do Wrocławia

Dodaj komentarz


Możesz używać następujących tagów HTML :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>