Spotkanie w Świerklanach

Kolejnym przystankiem na trasie spotkań z sympatykami SONŚ były Świerklany w powiecie rybnickim. W miejscowej sali OSP zgromadziło się ok. 30 osób, które bardzo ciepło przyjęły przedstawicieli stowarzyszenia w osobach Wojciecha Glenska i Romana Knoppa. Wśród gości pojawił się również radny Sejmiku Śląskiego, Janusz Wita.

Po krótkim wprowadzeniu i przywitaniu przez organizatora spotkania, Andrzeja Kiełkowskiego, głos zabrał wiceprezes SONŚ Wojciech Glensk, który przedstawił historię rejestracji, jego dotychczasowe dokonania oraz przygotowywane inicjatywy związane z godką i śląską tożsamością. Pojawiły się pytania, dlaczego akurat na rejestrację zdecydowano się w Opolu, przez co wywiązała się dyskusja o wątpliwej słuszności obecnego podziału administracyjnego Górnego Śląska. Wspólnym głosem stwierdzono, że zarówno w opolskiej jak i katowickiej części tego regionu struktura etniczna wygląda podobnie. Pojawiło się również wiele głosów o potrzebie praktykowania śląskiej godki, szczególnie w kontaktach z najmłodszym pokoleniem. Na spotkaniu głos zabrał również aktywny członek SONŚ z powiatu rybnickiego Jan Lubos, który odniósł się do poruszanej na spotkaniu historii Górnego Śląska. Na zakończenie kilka słów dodał Roman Knopp, który postawił na dwa główne problemy.  Przezwyciężyć wstyd przed używaniem godki w miejscach publicznych oraz powszechną edukację o regionie, bez której sama godka będzie dla młodych anachronizmem.

/andre/

Dodaj komentarz


Możesz używać następujących tagów HTML :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>