163 rocznica odezwy Jana Gajdy

W Wielką Sobotę mija 163 rocznica wezwania Jana Gajdy z Ciasnej, pow. lubliniecki, do powołania „Ligi Szląskiej”. Wiele osób uważa ten fakt za początek śląskiego ruchu narodowego.

Odezwa ta pokazuje, że temat narodowości śląskiej to nie problematyka ostatnich lat, a kwestia pojawiająca się już od czasów, gdy zaczęły się tworzyć wszystkie nowoczesne narody europejskie, czyli od okresu Wiosny Ludów.

Dodaj komentarz

Liczba komentarzy: 2

  1. Tomasz Wiejski

    To jest ciekawa data, ciekawe wydarzenie historyczne. Nadaje się do lansowania jako „śląskie święto narodowe”.

  2. Myślę, że ta data powinna zmusić wielu do zadumy nad charakterem (naturą) osób zamieszkujący Śląsk (w tamtych czasach i obecnie). Szczególnie co zrobić, żeby nic nie zrobić. Oczywiście mam tu na myśli podejście do wspólnego społecznego działania. Jak tak dalej pójdzie, będziemy mieli więcej organizacji aniżeli chętnych do działania w tych organizacjach. Widać to chociażby po ilości członków w takich stowarzyszeniach jak na przykład Pro Loquela Silesiana czy Danga, a są to organizacje nijako fundamentalne dla bytu śląskiego.

Dodaj komentarz


Możesz używać następujących tagów HTML :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>